"POZNAJ POLSKĘ" wycieczka nr 1
24.05.2023r. uczniowie klasy 3a i 3b wraz z opiekunkami p. Małgorzatą Kądzielą, p. Renatą Paduch oraz p. Iwoną Młodawską- Kasprzycką wzięli udział w wycieczce edukacyjnej do Warszawy z programu rządowego „Poznaj Polskę”. Nasza przygoda zaczęła się o świcie. Autokarem oznakowanym specjalnym plakatem informującym o charakterze wycieczki szczęśliwie dotarliśmy do celu. Zwiedzanie stolicy rozpoczęliśmy od jednego z największych w Europie Centrów Nauki - Kopernik. To szczególne miejsce, które dzięki swoim bogatym oraz interdyscyplinarnym zasobom materiałów edukacyjnych zainspirowało uczniów do obserwacji, doświadczania, zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi. Wszyscy z ogromnym zainteresowaniem oglądali wystawy z interaktywnymi eksponatami, dzięki którym można było samodzielnie odkrywać zjawiska fizyczne, zrozumieć otaczający nas świat i na własnej skórze sprawdzić, jak bardzo fascynująca może być nauka. Po smacznym posiłku w Bistro Wiem udaliśmy się na spotkanie z panią przewodnik. Podczas spaceru po Warszawie uczniowie mieli okazję zobaczyć Pałac Prezydencki oraz Stadion Narodowy. Zatrzymali się na Placu Zamkowym, skąd podziwiali Zamek Królewski oraz Kolumnę Zygmunta III Wazy. Dzieci dowiedziały się, że Zamek Królewski był niegdyś rezydencją królów oraz Siedzibą Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Pani przewodnik opowiedziała historię związaną z powstaniem Konstytucji 3 Maja. Nasi uczniowie wykazali się wiedzą dotyczącą tej tematyki. Dalszym etapem wycieczki było zwiedzanie warszawskiej Starówki z pięknymi, kolorowymi i zabytkowymi kamieniczkami. Urzekł nas widok Rynku Starego Miasta, na którym znajduje się pomnik Syrenki. Następnie udaliśmy się do Grobu Nieznanego Żołnierza zlokalizowanego na placu marsz. Józefa Piłsudskiego. Uczniowie dowiedzieli się, że jego ideą jest uczczenie pamięci bezimiennych poległych w walce o niepodległość. Duże wrażenie wywarła na uczestnikach wycieczki zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Wizyta w stolicy Polski była dla wszystkich uczniów ciekawą lekcją historii.
9Wycieczka do Wisły - wycieczka nr 2
W dniach 05 – 06.06. 20213 roku uczniowie klas VI – VIII uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Wisły. Celem wyjazdu było przybliżenie walorów naszego kraju, jego środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków techniki, kultury i historii.
Pierwszym punktem i niewątpliwą atrakcją było zwiedzanie z przewodnikiem Rezydencji Prezydenta RP Zamku w Wiśle. Obiekt ten należy do grupy najważniejszych w skali kraju realizacji awangardowych z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Uczniowie obejrzeli m.in. reprezentacyjną jadalnię, salon, łazienkę oraz zachowany gabinet prezydenta Mościckiego z oryginalnymi meblami.
Kolejno uczestnicy wycieczki udali się do Koniakowa. W Centrum Pasterskim uczestniczyli w prelekcji podczas której prezentowane były m.in: drewniane narzędzia do wyrobu serów – puciery, czerpaki, ferule, formy na sery oraz inne sprzęty wykorzystywane na bacówce i gazdówce; dzwonki pasterskie, fujarki i - . Dzieci poznawały wszystkie fazy przeróbki wełny – runo owcze, czesankę, przędzę, a także narzędzia starodawne i nowoczesne –gręple, kołowrotki, wrzeciona, motowidła, ramy i krosna tkackie. Uczniowie samodzielnie wykonali urocze owieczki – magnesy i zabrali je ze sobą na pamiątkę.
W Chacie na Szańcach uczestnicy wycieczki poznali życie i twórczość górali Beskidu Śląskiego. W czasie spotkania z góralem uczniowie mieli możliwość zapoznać się z typowym strojem góralskim. Wysłuchali gawędy dotyczącej codziennego życia w górach. Obejrzeli przepiękne wytwory koronkowe.
Na zakończenie mogli pograć na trombitach.Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach. To unikatowa w Polsce, wciąż działająca sztolnia odwadniająca i jeden z najdłuższych w Europie podziemnych przepływów łodziami, należąca do założonej w 1784 roku królewskiej kopalni rudy ołowiowo – srebrowej „Fryderyk”. Obiekt został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
45