• Rok Szkolny 2023/24

        .........................................................................................................................

        Pedagog Szkolny / Pedagog specjalny

        Iwona Rogalska, Małgorzata Pawelec

        Gabinet na I piętrze obok sekretariatu

        „SZUKANIE POMOCY JEST OZNAKĄ SIŁY, NIE SŁABOŚCI”

        Drodzy Rodzice i Uczniowie!

        Mimo iż, nie mamy czarodziejskiej różdżki, która sprawi, że wszystkie smutki znikną. Nie mówimy, że rozwiążemy wszystkie Wasze problemy, ale: ● możemy Wam pomóc przemyśleć pewne sprawy ● możemy wspólnie opracować sposoby naprawy trudnych sytuacji ● możemy też wspólnie opracować taki sposób działania, który będzie dla Was zadawalający.

        Kto może się zgłosić?

        Uczeń, gdy: • ma trudności w szkole z nauką lub w kontaktach z rówieśnikami; • nie czuje się w szkole bezpiecznie (jest zastraszany lub dyskryminowany);

        • w jego domu rodzinnym dzieje się coś, co utrudnia mu dobre funkcjonowanie;

        Rodzic, gdy: • nie radzi sobie z dzieckiem w domu lub zauważa negatywne przejawy jego zachowania; • chciałby lepiej zrozumieć swoje dziecko. Nauczyciel, gdy: • doświadcza trudności z uczniem lub zauważa konflikt między uczniami w klasie; • szuka nowych form wsparcia w pracy wychowawczej. Pedagodzy szkolny i specjalny będą służyć radą i pomocą w zależności od zaistniałych potrzeb.

        Rodzice uczniów mogą oczekiwać pomocy w rozwiązaniu sytuacji problemowej, dotyczącej ich dziecka,
        a mianowicie:

        • trudności w nauce bądź niepowodzenia szkolne dziecka - możliwość rozpoznania przyczyn kłopotów w nauce, poprzez kontakt z poradnią psychologiczno-pedagogiczną, diagnozującą przyczyny niepowodzeń szkolnych, deficyty rozwojowe dzieci, • problemy z zachowaniem dziecka (zmiany zachowania dziecka, problemy dziecka z rówieśnikami ) Nauczyciele mogą oczekiwać: • pomocy w zdiagnozowaniu przyczyn trudności w nauce
        i niepowodzeń szkolnych uczniów, • analizy opinii o uczniach z poradni psychologiczno-pedagogicznej,

        • współpracy w zakresie diagnozowania środowiska rodzinnego ucznia, rozpoznawania potencjalnych możliwości, bądź ograniczeń dziecka,

        • wspierania w podejmowaniu działań wychowawczych i profilaktycznych wynikających z programu wychowawczego i profilaktycznego (m.in. organizowanie imprez profilaktycznych, zajęcia wychowawcze
        z uczniami, realizowanie wybranych programów profilaktycznych), • wsparcia w rozwiązywaniu problemów wychowawczych dotyczących uczniów (np. indywidualnych rozmów z uczniami, rodzicami uczniów sprawiającymi różnego rodzaju problemy wychowawcze, rozmów z agresorami, ofiarami przemocy), • wsparcia w podejmowaniu działań mediacyjnych i kryzysowych w szkole.

        ........................................................................................................................................................................................

        Bezpieczne Ferie 2024

         

        Drogie dzieci i drodzy rodzice!

        Z okazji zbliżających się ferii zimowych chcielibyśmy życzyć Wam wspaniałego i przede wszystkim bezpiecznego wypoczynku zimowego. Ferie zimowe to idealny czas na relaks, odpoczynek od obowiązków szkolnych i nauki.

        Przedstawiamy najważniejsze sposoby na bezpieczne ferie:

        1. Bądź rozsądny i bezpieczny

        Zawsze informuj rodziców lub opiekunów, dokąd wychodzisz, z kim i kiedy wrócisz. Unikaj przygodnych znajomości - nie korzystaj

        z jazdy samochodem z nieznajomym. Bądź nieufny wobec osób nieznanych, nawet tych, które wydają się sympatyczne. Nie baw się w pobliżu jezdni, baw się w miejscach do tego przeznaczonych. Przechodź przez jezdnie w miejscach oznaczonych – zawsze na zielonym świetle. Jako trasę przemarszu wybieraj miejsca dobrze oświetlone, unikając bezludnych skrótów. Bądź widoczny – noś odblaski.

        2. Bądź bezpieczny w domu

        Każde dziecko będące w domu, zwłaszcza same musi wiedzieć, że:

        - nigdy nie wolno otwierać drzwi mieszkania obcym, nawet gdy mówią, że przysłali ich rodzice,

        - nie wolno chwalić się, co cennego jest w domu i kiedy wracają

        z pracy rodzice,

        - nie wolno bawić się kurkami gazu, zapałkami, kablami ani gniazdkami elektrycznymi,

        - zawsze należy powiedzieć rodzicom o każdym telefonie od obcej osoby oraz o tym, że nieznajomy pukał do drzwi mieszkania.

        3. Bądź aktywny

        Wykorzystaj okres ferii zimowych na aktywny wypoczynek. Nawet jeśli aura nie pozwala na typowe zimowe aktywności takie jak sanki, narty czy lepienie bałwana możesz wybrać się na przejażdżkę na hulajnodze, deskorolce czy rolkach. W wielu miastach funkcjonują kryte lodowiska, na których można świetnie się bawić. Jeśli zostajesz na ferie zimowe w domu, nic nie stoi na przeszkodzie, by spędzać czas aktywnie i na świeżym powietrzu. Wybierzcie się na rodzinny spacer po lesie czy przejażdżkę rowerową. Pamiętaj, sport to zdrowie!

        4. Uważaj na kruchy lód

        Nigdy nie wchodź na zamarznięte zbiorniki wodne! Niskie temperatury powodują zamarzanie rzek, jezior
        i zbiorników wodnych, co zachęca do zabawy na zamarzniętej tafli. Wahania temperatur powoduje, że lód robi się cieńszy i znacznie bardziej kruchy. Jego pęknięcie stanowi ogromne zagrożenie, którego następstwem może być nawet utonięcie! Jeżdżenie na łyżwach jest bezpieczne tylko na specjalnie przygotowanych do tego celu lodowiskach, pod opieką osób dorosłych.

        5. Unikaj napojów energetycznych

        Napoje energetyczne przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych i nie powinny być spożywane przez dzieci
        i młodzież, ponieważ zawierają składniki, które przyjmowane w dużych ilościach, zwłaszcza przez osoby o małej masie ciała (jak dzieci), mogą doprowadzić do przekroczenia dawek, przy których obserwuje się efekty toksyczne. Od 1 stycznia 2024 r. sprzedaż napojów energetyzujących osobą poniżej 18-tego roku życia jest zabronione. Dowiedziono również, że napoje o wysokiej zawartości kofeiny spożywane przez dzieci i młodzież mogą prowadzić do zaburzeń w rozwoju układu nerwowego.

        6. Unikaj nieznajomych zwierząt

        Nie zbliżaj się do obcych psów i kotów, ani innych dzikich zwierząt – nie dotykaj ich, nawet jeśli sprawiają wrażenie łagodnych. Nie wolno psa drażnić, dokuczać mu czy próbować go uderzyć; często nie zdając sobie z tego sprawy, można wyzwolić u psa agresję, uderzając w ogrodzenie czy rzucając w niego różnymi przedmiotami. Pamiętaj pogryzienia są niebezpieczne ze względu na ogromne ryzyko zakażenia. Szczególnie groźne jest zakażenie wścieklizną. Każda osoba pokąsana przez zwierzę powinna bezwzględnie zgłosić się do lekarza!

        ........................................................................................................................................................................................

        Spotkanie profilaktyczne na temat bezpiecznych ferii zimowych

        W trosce o bezpieczeństwo uczniów, w naszej szkole zorganizowano spotkanie profilaktyczne na temat bezpieczeństwa podczas ferii zimowych.

        W dniu 24.01.2024r. dzielnicowi KP Policji w Skarżysku- Kamiennej- p. Tomasz Berus i p. Katarzyna Erbil odwiedzili uczniów z klas młodszych. Przypomnieli zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, zwrócili uwagę na zasadność noszenia elementów odblaskowych. Policjanci uwrażliwiali na przestrzeganie bezpieczeństwa podczas przechodzenia przez jezdnię, szczególnie, gdy ze względu na warunki pogodowe droga hamowania pojazdów jest znacznie dłuższa, niż np. latem. Kolejnym ważnym punktem spotkania było omówienie zasad związanych z bezpieczeństwem podczas zabaw na śniegu. Dzielnicowi przestrzegali przed wchodzeniem na zamarznięte zbiorniki wodne i zjeżdżaniem na sankach w niedozwolonych miejscach. Uczniowie dowiedzieli się, jak zachować ostrożność podczas pobytu w domu,

        w kontaktach z nieznajomymi i gdy korzystają z Internetu.

        W dniu 05.02.2024r. dzielnicowi- p. Tomasz Berus i p. Damian Gałązka przeprowadzili spotkanie w klasach 4-8, podczas którego oprócz w/w tematyki szczegółowo omówili zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, przypomnieli konsekwencje (w tym prawne) niewłaściwych zachowań.

        ........................................................................................................................................................................................

        Dzień Bezpiecznego Internetu

        6 lutego w całej Europie obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu. W tym dniu w sposób szczególny zwracamy uwagę na bezpieczny dostęp dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.

        Odpowiedzialne korzystanie z Internetu to kwestia ważna dla wszystkich. Media cyfrowe są obecne w naszym życiu na każdym kroku i mogą mieć znaczący wpływ na nasze relacje, zdrowie i rozwój. Dlatego warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpiecznego korzystania z Internetu:

        • Ogranicz czas spędzany w sieci.

        • Nie udostępniaj swoich danych osobowych osobom nieznajomym.

        • Bądź ostrożny w kontaktach z innymi internautami.

        • Nie publikuj w sieci treści, które mogłyby kogoś skrzywdzić.

        Dzień Bezpiecznego Internetu to dobra okazja, aby przypomnieć sobie o tych zasadach i zastanowić się nad swoim sposobem korzystania z Internetu.

        Z okazji obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu zapraszamy uczniów do udziału w szkolnym konkursie na pracę plastyczną– „Bezpieczny Internet”.

        Prace należy wykonać dowolną techniką lub połączeniem różnych technik (rysunek, malowanie farbami, wydzieranka itp.) na papierze, w formacie A4. Pracę na konkurs należy dostarczyć do dnia 08 marca 2024 roku do wychowawcy lub bezpośrednio do pedagoga szkolnego albo pedagoga specjalnego. Przewidziane nagrody i dyplomy.

        Regulamin Konkursu na pracę plastyczną
        „BEZPIECZNY INTERNET

        Organizator Konkursu

        Organizatorem konkursu jest pedagog specjalny i pedagog szkolny ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Skarżysku - Kamiennej.

        Miejsce i czas trwania Konkursu
        1. Konkurs ogłoszony zostaje w dniu 06 lutego 2024 roku .

        2. Czas trwania Konkursu: 06 lutego – 08 marca 2024 r.
        3. Prace konkursowe dostarczyć należy do dnia 08 marca 2024 roku. Po upływie tego
        terminu prace nie będą przyjmowane. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w dniu
        11marca.
        Cele konkursu
        1. Promocja pozytywnego korzystania z Internetu przez dzieci i młodzież.
        2. Propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów
        internetowych.
        Warunki uczestnictwa, zasady i przebieg Konkursu
        1. Uczestnikami konkursu mogą być dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Skarżysku-Kamiennej.
        2. Przedmiotem konkursu jest praca plastyczna na temat „Bezpieczny Internet”, wykonany
        dowolną techniką lub połączeniem różnych technik (rysunek, grafika, malowanie
        farbami itp.)
        3. Prace należy wykonać na papierze, w formacie A4, w układzie poziomym lub pionowym.
        4. Pracę na konkurs należy dostarczyć do dnia 08 marca 2024 roku do wychowawcy lub bezpośrednio do pedagoga szkolnego albo pedagoga specjalnego.

        Zasady oceny zgłoszonych prac:
        1. Zgłoszone do konkursu komiksy ocenia komisja konkursowa. Komisja zwracać będzie uwagę na: zgodność z tematyką, estetykę pracy i oryginalność pomysłu i technikę wykonania,
        2. Decyzja komisji konkursowej jest ostateczna.
        3. Prace oceniane będą w dwóch kategoriach wiekowych: kl. I/IV i kl. V/VIII. W każdej kategorii wiekowej przyznane zostaną upominki i dyplomy za trzy pierwsze miejsca. Komisja przewiduje możliwość przyznania wyróżnienia.
        4. Nagrody ufundowane zostaną przez Organizatora.

          ........................................................................................................................................................................................

        Rok Szkolny 2022/23


        Bądź bezpieczny w wakacje!

        Oto najważniejsze zasady, którymi powinniśmy się kierować, aby bezpiecznie spędzić wakacje:

        1. Zawsze mów rodzicom z kim przebywasz. Pamiętaj, aby powiedzieć gdzie jesteś i o której godzinie wrócisz do domu.
        2. Pamiętaj o zasadach bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię.
        3. Do zabawy wybieraj zawsze miejsca oddalone od jezdni.
        4. Nie rozmawiaj z obcymi. Nie oddalaj się z nieznajomymi, nie wsiadaj z nimi do samochodu. Nie bierz słodyczy ani innych prezentów od osób, których nie znasz.
        5. W razie potrzeby dzwoń i wezwij pomoc. Pamiętaj o numerach alarmowych.
        6. Kąp się tylko w miejscach do tego przeznaczonych. Nie wchodź do wody bez opieki osoby dorosłej.
        7. Nie pływaj w czasie burzy, mgły lub gdy wieje duży wiatr.
        8. Pamiętaj o ochronie przed słońcem. W czasie upałów pij dużo wody, noś nakrycie głowy. Smaruj się kremem z filtrem.
        9. Zadbaj o właściwy ubiór – strój z elementami odblaskowymi, kask ochronny podczas jazdy na rowerze czy odpowiednie buty w czasie wycieczki w góry.
        10. W górach nie wyruszaj w trasę, jeśli widzisz, że nadchodzi burza. Podczas górskich wycieczek nie schodź ze szlaku.
        11. Po każdym przyjściu z lasu, sprawdź skórę na obecność kleszczy.
        12. Uważaj na rośliny, na których się nie znasz. Niektóre jagody, liście czy grzyby są trujące.
        13. Nie rozpalaj ogniska w lesie.
        14. Nie baw się z obcymi zwierzętami. Nawet przyjaźnie wyglądający pies czy kot może Cię ugryźć, gdy spróbujesz go pogłaskać.

        Życzymy udanych wakacji!

         

        Spotkanie dla uczniów klas 1-8na temat bezpiecznych wakacji

        13 czerwca 2023r. dzielnicowi z KP Policji w Skarżysku - Kamiennej spotkali się z uczniami naszej szkoły. Celem przedwakacyjnej wizyty mundurowych było przedstawienie szeroko rozumianych zasad bezpieczeństwa oraz rozwinięcie postaw umożliwiających unikanie, zapobieganie i pokonywanie niebezpieczeństw.

        Panowie policjanci ostrzegli przed zagrożeniami, jakie mogą spotkać uczniów podczas wakacji. Przypomnieli, jak bezpiecznie poruszać się po drodze oraz w jaki sposób spędzać czas wolny na placu zabaw, przy akwenach wodnych i innych miejscach na świeżym powietrzu. Funkcjonariusze przestrzegali również uczniów przed korzystaniem z niestrzeżonych kąpielisk i organizowaniem zabaw w niebezpiecznych miejscach. Spotkanie było doskonałą okazją do utrwalenia przez dzieci numerów alarmowych.

        Funkcjonariusze zwrócili także uwagę na konieczność zachowania wzmożonej czujności w stosunku do osób nieznajomych, Przestrzegli przed zabawami z obcymi zwierzętami. Uczniowie dowiedzieli się, co należy zrobić, gdy się zgubimy.

        Mamy nadzieję, że uczniowie skorzystają z dobrych rad udzielonych przez panów policjantów. Wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom życzymy bezpiecznych i udanych wakacji!

         

        SPOTKANIA NA TEMAT BEZPIECZNYCH FERII 2023

        16 stycznia 2023r. odbyły się spotkania profilaktyczne dla uczniów z klas I-III, natomiast 26 stycznia 2023r.- spotkanie dla uczniów z klas IV-VIII na temat bezpieczeństwa podczas ferii zimowych. Dzielnicowi z KP Policji w Skarżysku-Kamiennej przypomnieli o zagrożeniach mogących pojawić się w trakcie uprawiania sportów zimowych oraz zabaw na świeżym powietrzu. Policjanci informowali o całkowitym zakazie wchodzenia na zamarznięte zbiorniki wodne. Uczniowie mogli przypomnieć sobie, jak należy się zachować, jeśli staną się świadkami zdarzeń, w których zagrożone jest ludzkie życie. Funkcjonariusze przypomnieli zasady zachowania w domu podczas nieobecności rodziców, Zwrócili uwagę na reguły bezpieczeństwa na stoku , podczas jazdy na sankach, nartach czy łyżwach. Nie zabrakło rozmów o ograniczonym zaufaniu wobec osób nieznajomych.

        Uczestnicy spotkań chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami.

        Tylko zdrowy rozsadek i odpowiedzialność pozwoli uniknąć nieszczęśliwych wypadków.


        Bezpieczne ferie zimowe

        Ferie zimowe to wymarzony czas zabaw na śniegu i lodzie. Aby przebiegły szczęśliwie, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Zabawa na śniegu, zjazdy z górki, jazda na nartach czy łyżwach oraz inne szaleństwa na śniegu mogą sprawić wiele radości i wzmocnić naszą kondycję.

        Pamiętajmy jednak, że podstawą, jak zwykle, jest zdrowy rozsądek i ostrożność! 

        Podczas ferii należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpiecznego zachowania. Oto kilka z nich:

        • Nie wolno wchodzić na zamarznięte jeziora, rzeki, stawy!
        •  Należy wybierać bezpieczne miejsca do zabawy- z dala od ulic, mostów, torów kolejowych!
        • Na sankach czy nartach można zjeżdżać  z górek, które znajdują się daleko od jezdni!
        • Nie wolno strącać sopli zwisających z dachów lub drzew. Spadający sopel może stanowić poważne zagrożenie  dla zdrowia, a nawet życia.
        • Zawsze należy informować rodziców/opiekunów gdzie i z kim się  będzie przebywało!
        • Do domu trzeba wracać zawsze o ustalonej porze, przed zapadnięciem zmroku!
        • Nie wolno przyjmować prezentów i pod żadnym pozorem nie wolno oddalać się z nieznajomymi.
        • Należy ubierać się stosownie do temperatury panującej na dworze.
        • Przez jezdnię trzeba przechodzić tylko w wyznaczonych miejscach, uważnie i spokojnie. W zimowe dni widoczność na drodze jest ograniczona i kierowcy potrzebują więcej czasu na zatrzymanie pojazdu.
        • Ważne, aby używać elementów odblaskowych.
        • Należy pamiętać o zasadach zdrowego stylu życia i odżywiana oraz o zachowaniu podstawowych zasad higieny, które pomogą uchronić przed zachorowaniem.

        Drodzy Uczniowie!

        Życzymy Wam udanych i bezpiecznych ferii zimowych!!!

        Pedagog i psycholodzy szkolni


        Programy profilaktyczne

        W roku szkolnym 2022/2023 pedagog i psycholodzy szkolni realizują programy profilaktyczne „Nie pal przy mnie, proszę” i „Znajdź właściwe rozwiązanie”.

        Program edukacji antytytoniowej „Nie pal przy mnie, proszę” dla uczniów kl. I-III :

        Cel główny programu: zmniejszenie narażenia dzieci na bierne palenie tytoniu.

        Cele szczegółowe:

        • uporządkowanie i poszerzenie informacji na temat zdrowia
        • kształtowanie u dzieci postaw odpowiedzialności za własne zdrowie
        • uświadomienie dzieciom, że palenie tytoniu jest szkodliwe dla zdrowia
        • uwrażliwienie dzieci na szkodliwe oddziaływanie dymu papierosowego związane z biernym paleniem
        • wykształcenie u dzieci umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, gdy inni ludzie przy nich palą

        Program profilaktyki palenia „Znajdź właściwe rozwiązanie” dla kl. IV-VIII:

        Cel główny programu: zapobieganie paleniu tytoniu wśród młodzieży szkolnej.

        Cele szczegółowe programu:

        • zwiększenie wiedzy w zakresie szkodliwości dymu tytoniowego.
        • zwiększenie świadomości na temat zagrożeń płynących z czynnego i biernego palenia tytoniu.
        • kształtowanie umiejętności dbania o zdrowie własne i swoich bliskich.
        • kształtowanie postaw asertywnych związanych z funkcjonowaniem w społeczeństwie, unikanie zachowań ryzykownych dla zdrowia.

        17 grudnia- Dzień bez Przekleństw

        17 grudnia jako Dzień bez Przekleństw jest idealnym czasem do refleksji nad własnym językiem. Dla osób, które na co dzień zmagają się z nadmiernym wykorzystywaniem wulgaryzmów, dobrym pomysłem może być podjęcie wyzwania i postaranie się, aby nie przeklinać przez cały dzień.

        Język polski jest niezwykle piękny i rozbudowany. Do niemal każdego słowa z łatwością możemy dopasować po kilka, kilkanaście, czy nawet kilkadziesiąt wyrazów bliskoznacznych, którymi z łatwością moglibyśmy zamienić coś, czego mówić nie wypada. Niestety, wielu z nas po prostu lubi używać wulgaryzmów. Dzień bez Przekleństw oprócz bycia swoistym wyzwaniem i czasem do refleksji to także dzień rozmaitych spotkań dotyczących właściwego wyrażania emocji, czy własnego zdania.

        04 października- Światowy Dzień Zwierząt.

        04 października obchodzony jest Światowy Dzień Zwierząt. Obchody tego dnia mają za zadanie zmienić stosunek ludzi do zwierząt, poprzez uświadamianie im, że zwierzęta to również żywe istoty, które mają swoje prawa. Idea wspomnianych obchodów została zapoczątkowana na konferencji ekologicznej we Florencji w 1931 roku. Od tamtej pory wszystkie zwierzęta co roku obchodzą swój dzień. Ponadto warto pamiętać, iż cały październik jest miesiącem który przypomina nam, że mamy troszczyć się i dbać o zwierzęta.

            Przytulajmy domowe pupile i dbajmy o nie!

        22 września- Dzień bez Samochodu

        Dzień bez Samochodu, to międzynarodowa inicjatywa proekologiczna, która ma za zadanie zmniejszyć ilość spalin wytwarzanych przez miliony samochodów. Podczas tego dnia zachęca się kierowców do rezygnacji z użytkowania samochodów przez dobę. W zamian promuje się i motywuje do korzystania z komunikacji miejskiej lub rowerów. W wielu miastach, również na terenie Polski, kierowcy zwolnieni są z opłat za bilety, pod warunkiem posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu.

         


        Artystyczny program profilaktyki uzależnień ANTYMINA

        W dniu 22 września 2022r. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Skarżysku-Kam. mieli okazję uczestniczyć w Artystycznym Programie Profilaktyki Uzależnień „Antymina” autorstwa Mirosława Kolczyka „Kolah”. Uczestnikami programu byli uczniowie z klas ósmych.

        Podczas spotkania prowadzący przekazał młodzieży wiedzę na temat zagrożeń, jakie niesie ze sobą uzależnienie od środków psychoaktywnych. Informacje przekazane były w sposób interesujący dla młodego odbiorcy. Ważnym aspektem poruszonym na spotkaniu były prawdziwe historie z przesłaniem, czynniki chroniące oraz wartości, jakimi należy się kierować w życiu. Prowadzący zadbał o dobry kontakt z uczniami. Utwory muzyczne oraz historia życia wywołały  dużo emocji u uczestników spotkania. Program skłaniał do refleksji.


        Spotkanie na temat bezpieczeństwa

        14 września 2022r. uczniowie z klas I-III wzięli udział w spotkaniach profilaktycznych, które przeprowadzili policjanci z KP Policji w Skarżysku- Kamiennej. Panowie dzielnicowi przypomnieli uczniom najważniejsze zasady dotyczące bezpiecznej drogi do szkoły. Zwrócili uwagę na prawidłowe przekraczanie jezdni, przejazdu kolejowego, właściwe poruszanie się po drodze w przypadku, kiedy nie ma chodnika. Uczniowie kl. 1 poznali zasady prawidłowego przechodzenia przez jezdnię (z sygnalizacją świetlną i bez sygnalizacji). Panowie policjanci podkreślili, jak ważne jest noszenie odblasków, zwłaszcza po zmroku. Omówili zasady bezpiecznego podróżowania jako pasażer samochodu osobowego. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, zadawali wiele pytań dotyczących bezpieczeństwa. Mamy nadzieję, że wiedza, jaką mieli okazję sobie przypomnieć znajdzie zastosowanie w praktyce.

         


         

        Rok Szkolny 2021/22


        Drodzy Uczniowie!

        Wakacje to dla dzieci i młodzieży czas odpoczynku, zabawy i nowych wrażeń. Korzystając z wakacyjnych przyjemności, nie wolno zapominać o bezpieczeństwie własnym oraz bliskich.

        Wystarczy wykazać zdrowy rozsądek i pamiętać o kluczowych zasadach bezpieczeństwa.

        Oto niektóre z nich:

        ·  Zawsze informuj rodziców, gdzie i z kim przebywasz. Przekaż im także, o której godzinie zamierzasz wrócić.

        ·  Pamiętaj o zasadach bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię-przechodź na pasach dla pieszych i na zielonym świetle.

        ·  Do zabawy wybieraj zawsze miejsca oddalone od jezdni.

        ·  Nie rozmawiaj z obcymi, poinformuj rodziców, gdyby ktoś Cię zaczepiał.

        ·  Nie oddalaj się z nieznajomymi, nie wsiadaj z nimi do samochodu.

        ·  Nie bierz słodyczy ani innych prezentów od obcych.

        ·  Pamiętaj o numerach alarmowych. W razie potrzeby dzwoń i wezwij pomoc.

        ·  Kąp się tylko w miejscach do tego przeznaczonych, na strzeżonych i bezpiecznych kąpieliskach.

        ·  Nie wchodź do wody bez opieki osoby dorosłej.

        ·  Nie pływaj w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr.

        ·  Pamiętaj o ochronie przed słońcem. W czasie upałów pij dużo wody i zawsze noś nakrycie głowy.
        ·  Zadbaj o właściwy ubiór – strój z elementami odblaskowymi, kask ochronny podczas jazdy na rowerze czy odpowiednie buty w czasie wycieczki w góry.

        ·  W górach nie wyruszaj w trasę, jeśli widzisz, że nadchodzi burza.

        ·  Szukaj bezpiecznego schronienia podczas burzy.

        ·  Podczas górskich wycieczek nie schodź ze szlaku.

        ·  Po każdym wyjściu z miejsc zalesionych dokładnie sprawdź skórę na obecność kleszczy.

        ·  Uważaj na rośliny, na których się nie znasz. Niektóre jagody, liście czy grzyby są trujące.

        ·  Nie rozpalaj ogniska w lesie.

        ·  Bądź rozsądny i zachowaj umiar we wszystkim, co robisz.

        Należy pamiętać, że żaden zbiór zasad nie gwarantuje 100% skuteczności.
        Nic nie zastąpi rozsądku, odpowiedzialności i ostrożności!!!!!

        Wszystkim uczniom i ich rodzicom życzymy bezpiecznego wypoczynku, wspaniałej słonecznej pogody, wielu ciekawych przygód i miłych spotkań, chwil wartych wspomnień oraz niezapomnianych wrażeń.

         


        Spotkania na temat bezpiecznych wakacji

        Zbliża się czas wakacji i beztroskiego wypoczynku. Niezależnie od tego, czy będziemy je spędzać w miejscu zamieszkania, czy na zorganizowanych wyjazdach, zobowiązani jesteśmy do przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa.

        W dniu 06 czerwca 2022r. dzielnicowi z Komendy Powiatowej policji w Skarżysku-Kamiennej-mł.asp.Tomasz Berus i asp.Grzegorz Wrona przeprowadzili w klasach 1-8 spotkania na temat bezpieczeństwa w czasie wakacji.  Przypomnieli uczniom zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, mówili o bezpiecznej jeździe na rowerze, o właściwym przechodzeniu przez jezdnię, bezpieczeństwie w domu podczas nieobecności rodziców. Istotną kwestią omówioną przez funkcjonariuszy była konieczność zachowania ograniczonego zaufania w stosunku do osób obcych, zarówno w świecie realnym, jak i w Internecie. Policjanci rozmawiali z uczniami o rozważnym korzystaniu z kąpielisk, bezpieczeństwie w górach oraz w lesie. Z uczniami klas starszych omówili temat odpowiedzialności prawnej oraz niebezpieczeństw związanych z sięganiem po używki, które nie dość, że są zabronione prawem, to jeszcze bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Na zakończenie spotkania, dzielnicowi życzyli uczniom udanych i bezpiecznych wakacji


        Działania ekologiczne związane z ochroną powietrza

        W bieżącym roku szkolnym angażowaliśmy się w przedsięwzięcia mające na celu popularyzację wiedzy na temat jakości powietrza oraz jego wpływu na zdrowie człowieka. Przeprowadziliśmy działania edukacyjne dotyczące zanieczyszczania i ochrony powietrza, m.in.: wycieczka rowerowa „Oddychamy czystym powietrzem”, wycieczki piesze podczas których uczniowie wskazywali źródła zanieczyszczenia środowiska oraz zalety przebywania w środowisku wolnym od zanieczyszczeń. Zorganizowaliśmy obchody Dnia Pszczoły i Dnia Niezapominajki w świetlicy szkolnej- akcje podczas których propagowano wśród uczniów proekologiczne postawy, rozpowszechniano wiedzę na temat wpływu zanieczyszczenia powietrza na przyrodę, a w szczególności na populację pszczół.  Podczas obchodów Dnia Ziemi poświęconym naszej planecie, środowisku naturalnemu, uczniowie dowiedzieli się, jak ważna jest poprawa jakości powietrza, którym oddychamy.

        Podsumowaniem akcji były prace plastyczne, plakaty dotyczące ochrony naszej planety, jakości powietrza, którym oddychamy.


        Szkoła Promująca Zdrowie

         

        W bieżącym roku szkolnym nadal kontynuowane są działania związane z programem Szkoła Promująca Zdrowie. Kolejnym obszarem na którym skupiliśmy się jest obniżenie poziomu hałasu podczas przerw międzylekcyjnych. W miesiącu grudniu 2021r. uczniowie klas I-III wykonywali prace plastyczne w formie znaków drogowych, które informowały o szkodliwości hałasu. Uczniowie z klas starszych przygotowali Kodeksy Cichej i Bezpiecznej Przerwy. Prace zostały ocenione przez jury w skład którego weszli wychowawcy klas I-III. Klasa VIIa wykonała plakat z najlepiej opracowanym Kodeksem Cichej i Bezpiecznej Przerwy, natomiast w klasach I-III zwyciężyły prace następujących uczniów: Julia Głowacka kl. 2b i Laura Kądziela kl. 2b. Wyróżnienia otrzymali: Fabian Ziętkowski kl.3a i Paweł Walczyński kl. 1a.

         


        BEZPIECZNE FERIE ZIMOWE 2021/22

         

        DRODZY UCZNIOWIE!

        Aby czas zimowego odpoczynku dostarczył radosnych i niezapomnianych wrażeń, pamiętajcie o podstawowych zasadach bezpieczeństwa:

        • Nie wchodźcie na zamarznięte zbiorniki wodne.  Korzystajcie tylko z bezpiecznych lodowisk, pod opieką rodziców.
        • Nie zjeżdżajcie na sankach w pobliżu jezdni. W czasie zjeżdżania zachowujcie bezpieczną odległość między sankami.
        • Rzucając śnieżkami nie celujcie w twarz drugiej osoby. Nie rzucajcie śniegiem w pieszych, auta i okna.
        • Uważajcie na zwisające z dachów sople lodu.
        • Pamiętajcie o odblaskach.
        • Zdrowo się odżywiajcie.
        • Ubierajcie się odpowiednio do temperatury.
        • Nie nawiązujcie kontaktów z osobami obcymi.
        • Dbajcie o aktywność fizyczną.
        • Pamiętajcie o zachowaniu środków bezpieczeństwa w związku z pandemią, zachowaniu dystansu społecznego, przestrzeganiu zasad higieny.

         

        DRODZY RODZICE!

        Ważne jest, aby rodzice rozmawiali ze swoimi dziećmi i przestrzegali przed niebezpieczeństwami, na jakie mogą być narażeni podczas wypoczynku zimą. Warto ustalić z nimi zasady bezpiecznego postępowania i przypominać im, by:

        • Nie nawiązywały kontaktów z nieznajomymi i nie przyjmowały od nich żadnych prezentów.
        • Nie bawiły się w pobliżu ulic, zbiorników wodnych, nie wchodziły na zamarznięte jeziora, rzeki czy stawy.
        • Podczas zabaw na śniegu, zjazdów na sankach wybierały miejsca bezpieczne, z dala od ulic.
        • Pamiętały o zasadach bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię, przejazd kolejowy.
        • Używały elementów odblaskowych, aby być bardziej widocznym dla kierowców.
        • Pozostając w domu pamiętały o zamykaniu drzwi na klucz, o zakazie wpuszczania do domu osób nieznajomych.
        • Ważne jest, aby pamiętały o zasadach bezpiecznego korzystania z Internetu.
        • W razie wypadku lub zagrożenia informowały służby ratownicze wybierając numery alarmowe:112, 997, 998, 999.



         

        Spotkanie z policjantem na temat bezpieczeństwa podczas ferii zimowych

         

        W trosce o bezpieczeństwo uczniów, przed feriami odbyło się spotkanie z policjantem, którego celem  było uświadomienie uczniom niebezpiecznych sytuacji, w których mogą się znaleźć podczas zimowego wypoczynku. Dzielnicowy KP Policji p. Tomasz Berus omówił zasady bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych i zabaw na świeżym powietrzu. Przypomniał również, że nie wolno wchodzić na zamarznięte zbiorniki wodne, czy zjeżdżać na sankach w pobliżu jezdni. Uczniowie przypomnieli i utrwalili sobie zasady bezpiecznego zachowania się na drodze, lodowisku, stoku narciarskim czy w domu. Usłyszeli również wskazówki dotyczące prawidłowego alarmowania służb ratowniczych w przypadku zagrożenia.

         


        21 listopada – Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

         

        21 listopada obchodzony jest jako Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Idea tego święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Oryginalna nazwa święta brzmi Hallo World Day i symbolizuje cel tego dnia, czyli mówienie hallo (cześć) do przynajmniej dziesięciu osób dziennie. Obecnie Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Jest to apel przeciwko problemom i często smutnej rzeczywistości. Przesłanie akcji jest proste bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta.

        Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy ludziom, wraca do nas z nawiązką.


        ŚWIATOWY DZIEŃ RZUCANIA PALENIA

        „ŚWIATOWY DZIEŃ RZUCANIA PALENIA” corocznie przypada na trzeci czwartek listopada.

        Szkoła jest miejscem, w którym palenie papierosów jest zakazane literą prawa, gdyż jest to instytucja użytku publicznego. Przez podejmowane działania profilaktyczne staramy się podnosić świadomość naszych uczniów na temat szkodliwości dymu papierosowego. Palący i osoby przebywające w otoczeniu palacza wdychają te same wyniszczające organizm substancje. Paląc, zapraszamy do naszego organizmu cichego zabójcę, który podstępnie uzależniając uszkadza górne i dolne drogi oddechowe. W częstych przypadkach prowadzi to do rozwoju nowotworów.  Społeczność naszej placówki zabiega o powietrze wolne od dymu tytoniowego i zna korzyści płynące z niepalenia:

        – jesteśmy bogatsi w zdrowie i tlen,

        – znacznie obniżamy ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe,

        – nie marnujemy pieniędzy, które można przeznaczyć na sport, kulturę albo po prostu zaoszczędzić.

        Nie ma argumentu przemawiającego za paleniem zwłaszcza w młodym wieku.


        Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

        Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka - święto obchodzone corocznie 20 listopada, ustanowione z inicjatywy Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej 7 listopada 2014 r. dla upamiętnienia 25. rocznicy przyjęcia przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych Konwencji o prawach dziecka .

        Co to są prawa dziecka?

        Janusz Korczak powiedział kiedyś „nie ma dzieci są ludzie”. I to jest prawda. „Dziecko to także człowiek tylko, że jeszcze mały...”. Przecież każdy dorosły kiedyś również był dzieckiem. Tak więc, podobnie jak każdy dorosły, dziecko jest właścicielem pewnych praw i wolności. Nazywają się one prawami człowieka. Źródłem tych praw jest godność człowieka, zwana również człowieczeństwem.

        Z godności wywodzą się dwie zasady: wolność i równość, które są podstawą wszystkich praw człowieka. Wolność oznacza to, że człowiek nie jest własnością kogokolwiek, posiada wolną wolę, może samodzielnie podejmować decyzje i świadomie ponosić za nie odpowiedzialność (dziecko uczy się tego w trakcie dojrzewania). Równość oznacza, że każde dziecko ma takie same prawa i ma być tak samo traktowane przez wszystkich bez jakiejkolwiek dyskryminacji.


        Spotkanie pod hasłem „Śniadanie daje moc”

        W dniu 20.10.2021r. odbyło się spotkanie dla uczniów klas I-III na temat zdrowego odżywiania. Celem przedsięwzięcia było zwiększenie świadomości uczniów odnośnie roli śniadania w diecie dziecka oraz zasad zdrowego żywienia.

        Każda klasa przygotowała krótki program artystyczny, który uświetnił spotkanie. Strój uczniów nawiązywał do tematyki spotkania, dzieci na głowach miały opaski przedstawiające owoce i warzywa. Uczniowie zaprezentowali układ taneczny do muzyki i słów piosenki związanej ze zdrowym odżywianiem, recytowały wiersze o warzywach i owocach, przygotowały zgadywanki (w nagrodę za poprawną odpowiedź dzieci otrzymały owoce). Została również przedstawiona inscenizacja wiersza „Rzepka” Juliana . Wszystkie klasy otrzymały plakietki pod hasłem „Śniadanie daje moc”, które wkleiły później do swoich zeszytów.

        Galeria zdjęć poniżej:

    • Kontakty

      • Zespół Placówek Oświatowych nr 3 w Skarżysku-Kamiennej Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Henryka Sienkiewicza
      • Sekretariat SP3: sp3skarzysko@op.pl
      • Telefony: 41 39 00 750 numery wewnętrzne: Dyrektor Zespołu - 751 Pedagog Szkolny - 752 Księgowość - 753 NIP ZPO nr 3: 663 186 81 88 REGON ZPO nr 3: 260624288 Zespół Placówek Oświatowych nr 3 Przedszkole Publiczne nr 12 z Oddziałami Integracyjnymi: Wicedyrektor ds. Przedszkola: tel. 41 39 00 760 Intendent- wew. 761, bezpośredni 41 39 00 761 Hol - 41 39 00 762 ul. Sportowa 34 26-110 Skarżysko-Kamienna adres e-mail: przedsz.integr12skarzysko@vp.pl Dzwonki: 1. 7.45 - 8.30 2. 8.35 - 9.20 3. 9.25 - 10.10 4. 10.15 - 11.00 5. 11.15 - 12.00 6. 12.15 - 13.00 7. 13.05 - 13.50 8. 13.55 - 14.40
      • ul. Sportowa 30 26-110 Skarżysko-Kamienna 26-110 Skarżysko-Kamienna Poland
      • Przedszkole Publiczne nr 12 ul. Sportowa 34 26-110 Skarżysko – Kamienna e-mail: przedsz.integr12skarzysko@vp.pl