• SZKOŁA PRPMUJĄCA ZDROWIE

        PROJEKT REALIZOWANY W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 3

         

        Definicja szkoły promującej zdrowie

        Szkoła promująca zdrowie to szkoła, która we współpracy

        z rodzicami uczniów i społecznością lokalną:

        1. systematycznie i planowo tworzy środowisko społeczne i fizyczne sprzyjające zdrowiu i dobremu samopoczuciu społeczności szkolnej
        2. wspiera rozwój kompetencji uczniów i pracowników w zakresie dbałości o zdrowie przez całe życie

                                                                        Standardy

        Szkoły Promującej Zdrowie

        Szkoła promująca zdrowie dąży do osiągania celów i realizuje zadania określone w podstawach programowych kształcenia ogólnego i innych obowiązujących aktach prawnych i ponadto:

        • Koncepcja pracy szkoły, jej struktura i organizacja sprzyjają uczestnictwu społeczności szkolnej w realizacji działań w zakresie promocji zdrowia oraz skuteczności i długofalowości tych działań.
        • Klimat społeczny szkoły sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz rodziców uczniów.
        • Szkoła realizuje edukację zdrowotną i program profilaktyki dla uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz dąży do poprawy skuteczności działań w tym zakresie.
        • Warunki oraz organizacja nauki i pracy sprzyjają zdrowiu i dobremu samopoczuciu uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz współpracy z rodzicami.

        Od wielu lat nasza szkoła przykłada wielką wagę do realizacji działań profilaktycznych, których nadrzędnym celem jest poprawa stanu bezpieczeństwa, zdrowia dzieci i młodzieży zarówno w szkole jak i środowisku lokalnym. Dlatego właśnie kontynuujemy działania programu Szkoła Promująca Zdrowie.


        Rok szkolny 2022/2023

        Problem hałasu dostrzegany był w naszej szkole już od wielu lat. Zagadnieniem tym formalnie zajęto się w ubiegłym roku szkolnym.

        Biorąc pod uwagę wnioski z diagnozy przeprowadzonej we wrześniu 2022r. wśród uczniów, rodziców i pracowników szkoły), określono problem priorytetowy, jakim jest nadmierny hałas. Zespół uznał, że zdrowie i dobre samopoczucie całej społeczności szkolnej jest jednym z warunków skutecznej realizacji zadań szkoły. Nie można bagatelizować wpływu hałasu na rozwój uczniów, którzy w szkole spędzają wiele godzin dziennie. Hałas panujący w placówce często jest uciążliwy, powodujący ogólnie zmęczenie, bóle głowy, trudności w koncentracji, trudności w nauce. Badania wykazują, że hałas powoduje uszkodzenia nie tylko słuchu, ale także choroby układu nerwowego i krążenia. Długotrwały hałas może przyczynić się nawet do czasowego lub trwałego uszkodzenia słuchu.

        Rozwiązania jakie zostały zaplanowane do realizacji w roku szkolnym 2022/2023 w celu zredukowania problemu priorytetowego, to:

        - zwiększenie świadomości społeczności szkolnej o szkodliwym wpływie hałasu na zdrowie,  

          samopoczucie i wyniki w nauce;

        - angażowanie całej społeczności szkolnej do udziału w przedsięwzięciach promujących 

          zdrowie;

        -  wskazywanie uczniom sposobów twórczego i zdrowego sposobu spędzania czasu 

          na długich przerwach;

        - podnoszenie kompetencji uczniów w zakresie właściwej komunikacji ze swoimi    

          rówieśnikami.


        Rok szkolny 2021/2022

             W wyniku diagnozy przeprowadzonej we wrześniu 2021r. Zespół do Spraw Promocji Zdrowia stwierdził, że 50% badanych wskazało hałas, jako czynnik, który wpływa negatywnie na ich samopoczucie w szkole. Członkowie społeczności szkolnej uważają, że hałas, który występuje podczas przerw międzylekcyjnych jest uciążliwy dla wszystkich. Powoduje ogólne zmęczenie, bóle głowy, trudności w koncentracji oraz źle oddziałuje na efektywność nauki w czasie lekcji. U uczniów z różnego rodzajami niepełnosprawności hałas budzi niepokój, zagubienie, zaburzenie poczucia bezpieczeństwa. Długotrwały hałas może przyczynić się nawet do czasowego lub trwałego uszkodzenia słuchu. Przebywanie w hałasie ma niekorzystny wpływ na pracowników szkoły. Powoduje bóle głowy, zmęczenie, choroby gardła, które są wynikiem mówienia podniesionym głosem.

        W czerwcu 2022r. Zespół do Spraw Promocji Zdrowia przeprowadził badania na temat aktualnego samopoczucia członków społeczności szkolnej związanego z  hałasem panującym podczas przerw: ankiety adresowane do uczniów z kl. 7-8, rozmowy z uczniami kl. 1-6, wywiad z nauczycielami i pracownikami niepedagogicznymi, podczas długiej przerwy na korytarzach szkolnych został dokonany pomiar poziomu hałasu. Przeprowadzona diagnoza pozwoliła stwierdzić, że uczniowie w szkole podczas przerw starają się ciszej rozmawiać. Pomimo tego w dalszym ciągu panuje nadmierny hałas.

        Badania wykazały, że 61% społeczności szkolnej, w związku z obniżeniem poziomu hałasu, cieszy się dobrym samopoczuciem podczas przerw międzylekcyjnych. Pozostali uważają, że w szkole w dalszym ciągu jest jeszcze za głośno, a powodem tego jest hałaśliwe zachowanie uczniów z młodszych klas. Poziom hałasu podczas przerw (na podstawie pomiaru) zmniejszył się o 17% (zakładano, że zmniejszy się o 20%).

        Działania podejmowane w roku szkolnym 2021/22 w celu obniżenia poziomu hałasu podczas przerw międzylekcyjnych, to:

        • Przeprowadzanie pogadanek na temat właściwej komunikacji interpersonalnej na lekcjach wychowawczych oraz podczas zajęć w ramach pomocy psychologiczno- pedagogicznej;
        • Organizowanie zabaw ruchowych podczas przerw;
        • Układanie na lekcjach wychowawczych Kodeksu Cichej i Bezpiecznej Przerwy. Ekspozycja kodeksów na gazetce ściennej i na stronie internetowej szkoły.
        • Wykonanie prac plastycznych przez uczniów z klas 1-3. Ekspozycja prac na gazetce ściennej i na stronie internetowej szkoły;
        • Zorganizowanie Szkolnego Dnia Ciszy- Porozumiewanie się w sposób niewerbalny, za pomocą mimiki, gestów, pisząc informacje na karteczkach. Słuchanie muzyki relaksacyjnej z głośników na korytarzu szkolnym;
        • Czytanie podczas długich przerw bajek, opowiadań, wierszy przez nauczycieli oraz uczniów z klas VII-VIII. Przeprowadzanie „cichych” zabaw, słuchanie muzyki relaksacyjnej- Stworzenie stref ciszy.

        Rok szkolny 2020/2021

          W wyniku przeprowadzonej diagnozy (obserwacje, rozmowy z uczniami) Zespół do Spraw Promocji Zdrowia stwierdził, że w ubiegłym roku szkolnym (od września do marca) znacząco poprawiła się świadomość uczniów naszej szkoły na temat prawidłowego odżywiania i zdrowego trybu życia.

            W miesiącu wrześniu 2020r. przeprowadzono kolejne badania wśród uczniów, z których wynika, że przerwa spowodowana  pandemią koronawirusa i wakacjami  wpłynęła na zmianę nawyków żywieniowych naszych uczniów. Młodzież przyznała, że wprowadza do swojej codziennej diety więcej niezdrowej żywności.  Po wakacjach jedzą więcej słodyczy, fast- foodów i trudno im zmienić obecne nawyki żywieniowe. W związku z powyższym przeprowadzono działania zmierzające do poprawy nawyków żywieniowych uczniów:

        • Wspólne II śniadania
        • Pokazy kulinarne
        • Spotkania na temat zdrowego odżywiania

        Ze względu na pandemię koronawirusa przeprowadzono tylko część zaplanowanych spotkań.

        • Tydzień chleba w szkole
        • Tydzień warzyw i owoców

        Na przełomie maja/czerwca 2021r. przeanalizowano skuteczność podejmowanych działań. Okazało się, że większość uczniów naszej szkoły wprowadza zasady zdrowego odżywiania do codziennej diety, przed wyjściem do szkoły zjada I śniadanie, zjada II śniadanie w szkole zawierające warzywa i owoce. Rodzice zauważyli, że ich dzieci jedzą mniej niezdrowej, przetworzonej żywności. 


        Rok szkolny 2019/2020

        Na początku roku szkolnego 2019/20 Zespół do Spraw Promocji Zdrowia na podstawie przeprowadzonej diagnozy (ankiety, obserwacje, rozmowy z uczniami, rodzicami, pracownikami szkoły) stwierdził, że uczniowie naszej szkoły dokonują niewłaściwych wyborów produktów spożywczych, jedzą duże ilości słodyczy, produkty wysoko przetworzone, fast- foody. Niektóre dzieci nie jedzą w domu śniadania lub przychodzą do szkoły bez II śniadania. Wyniki ankiety mówią jednoznacznie, że uczniowie posiadają wiedzę na temat zdrowego odżywiania, mają jednak trudności we wprowadzeniu tych zasad do żywienia codziennego.

        Zależało nam na kształtowaniu u naszych wychowanków umiejętności dokonywania świadomych wyborów sprzyjających zdrowiu. Odżywianie ma bezpośredni wpływ na rozwój organizmu ludzkiego i warunkuje prawidłowy rozwój fizyczny oraz sprawność umysłową ucznia w wieku szkolnym. Uczucie głodu, które odczuwają uczniowie przychodzący do szkoły bez zjedzonego śniadania jest częstą przyczyną wahania nastroju, rozdrażnienia, braku koncentracji uwagi na zajęciach, a także zwiększają ryzyko konfliktów koleżeńskich. Prawidłowe żywienie pozwala na zmniejszenie ryzyka chorób, np. infekcji, cukrzycy, chorób układu krążenia, otyłości. Konsekwencjami otyłości nie są tylko choroby somatyczne, ale również liczne problemy emocjonalne i psychospołeczne takie jak niska samoocena otyłego dziecka, izolacja społeczna, depresja. Dlatego wychodząc naprzeciw potrzebom chcieliśmy rozpowszechnić wiedzę na temat zdrowego i aktywnego trybu życia.

        Działania podejmowane w roku szkolnym 2019/2020 w celu poprawy nawyków żywieniowych uczniów naszej szkoły, to:

        • Wspólne II śniadania.
        • Pokazy,  warsztaty kulinarne

        Kilka działań zaplanowanych do zrealizowania w roku szkolnym 2019/2020 nie zostało przeprowadzonych. Powodem była sytuacja związana z pandemią koronawirusa. W miesiącu marcu 2020r. nie przeprowadzono Szkolnego Dnia Zdrowia oraz spotkania z dietetykiem i pielęgniarką. W kwietniu 2020r. nie przeprowadzono Międzyszkolnego Turnieju Wiedzy "Zdrowo żyję, nie tyję!".

        CERTYFIKAT SZKOŁY PROMUJĄCEJ ZDROWIE

        Po zrealizowaniu projektu Szkoła Promująca Zdrowie i przeprowadzeniu ewaluacji działań nasza szkoła uzyskała Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie. Uroczystość miała miejsce 27 września 2019r. podczas XVII Festiwalu Zdrowia im. Zbigniewa Kociuby w Busku- Zdroju. Certyfikat jest potwierdzeniem, że szkoła pracuje zgodnie z modelem szkoły promującej zdrowie oraz wyrazem uznania systematycznej pracy w zakresie promowania zdrowego stylu życia.

        W festiwalu uczestniczyła delegacja z naszej szkoły: nauczycielki- p. Katarzyna Kwintal i p. Iwona Rogalska oraz uczennice z klasy 5a- Natalia Jonko i Manuela Miernik. W sanatorium Marconi można było wysłuchać ciekawych wykładów i prelekcji: „Alternatywne wykorzystanie składników krwi”, „Czym skorupka za młodu nasiąknie, czyli czemu warto zdrowo żyć, sport uprawiać i być fit”, „Wirusowe zapalenie wątroby Typu C- wczesne wykrycie ubezpieczeniem na życie”. W Parku Zdrojowym harcerska grupa ratownicza z Buska Zdroju uczyła reanimacji, liczne stoiska  informacyjno- edukacyjne oferowały ciekawe materiały o chorobach, niepożądanych nawykach, uzależnieniach.


        Rok szkolny 2018/2019

        Na podstawie diagnozy przeprowadzonej w roku szkolnym 2018/19 wyłoniono problem priorytetowy “Agresywne zachowania uczniów i cyberprzemoc”. W związku z tym wdrożono realizację następujących działań:

        • realizowano programy"Spójrz inaczej", "Znajdź właściwe rozwiązanie", “Stop agresji w naszej szkole”,
        • zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno- społeczne “Potrafię inaczej”   
        • zajęcia warsztatowe z psychologiem szkolnym, m.in. realizacja programu edukacyjno- profilaktycznego “Stop agresji w naszej szkole”
        •  warsztaty z sędzią- zapoznanie z aktami prawnymi obowiązującymi nieletnich
        •  spotkania profilaktyczne z funkcjonariuszami KP Policji na temat zasad bezpiecznego korzystania z Sieci, zagrożeń, jakie czyhają w Internecie. Dodatkowo młodzież poznała zasady związane z przestrzeganiem praw autorskich
        •  podnoszono kulturę pedagogiczną rodziców-  spotkanie na temat „Antidotum na agresję”, „Jak przeciwdziałać uzależnieniom dzieci i młodzieży?”, „Jak mądrze wychowywać dziecko? Kary czy nagrody?”, „Stres i agresja, jak sobie z nią radzić?”
        •  organizowano przedsięwzięcia profilaktyczne- Dzień Życzliwości, Tolerancji i Uśmiechu, “Nie daj sie namówić, bądź niezależny”, konkursy literackie, plastyczne

        W wyniku w/w działań zmniejszył się odsetek zgłoszeń do personelu szkoły o agresywnych zachowaniach uczniów oraz incydentach związanych z cyberprzemocą. Uczniowie są bardziej zintegrowani, lepiej radzą sobie z rozwiązywaniem konfliktów w sposób wolny od agresji.


        Rok szkolny 2017/2018

        W roku szkolnym 2016/ 2017 przeprowadzono diagnozę wstępną, na podstawie której szkolny zespół do spraw promocji zdrowia wyłonił problem priorytetowy „poprawa zachowania uczniów w stołówce szkolnej”. Wyniki diagnozy skłoniły do podjęcia w roku szkolnym 2017/ 2018 następujących działań:

        • pogadanki w czasie lekcji wychowawczych na temat kultury zachowania się przy stole,
        •  ogłoszenie konkursu na najbardziej kulturalnego ucznia korzystającego ze stołówki
        •  zorganizowanie pomocy w stołówce dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi,
        •  ewaluacja regulaminu obowiązującego w stołówce szkolnej,
        •  przeprowadzenie akcji „Daj się wyciszyć”,
        •  pomiar hałasu w stołówce.

        Wyżej wymienione działania przyniosły wymierne korzyści t.j.:

        • spadł poziom hałasu,
        • atmosfera w jakiej spożywane są posiłki stała się bardziej przyjazna,
        •  rodzice zaangażowali się w działania związane z programem Szkoła Promująca Zdrowie.

        Wyjazd na XV Festiwal Zdrowia im. Zbigniewa Kociuby

        29 września 2017r. delegacja z naszej szkoły (p. Iwona Rogalska, p. K. Kwintal, A. Jankowska z kl. 6a i O. Kasińska z kl. 6a) uczestniczyła w XV Festiwalu Zdrowia im. Zbigniewa Kociuby w Busku- Zdroju, którego tematem przewodnim była tematyka dotycząca depresji. Wydarzeniem Festiwalu był V Zlot Szkół Promujących ZdrowieW ramach Festiwalu zorganizowano konferencję i warsztaty, pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej, spacer z kijkami po Parku Zdrojowym, warsztaty profilaktyczne poprowadzone przez Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie.   Uczestnicy skorzystali również z atrakcji, jakie oferowała część wystawienniczo-pokazowa, m.in. konkursy, porady, stoiska ze zdrową żywnością, a także punkty informacyjno-edukacyjne. Nasza szkoła otrzymała Zaproszenie do Świętokrzyskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie.


         

    • Kontakty

      • Zespół Placówek Oświatowych nr 3 w Skarżysku-Kamiennej Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Henryka Sienkiewicza
      • Sekretariat SP3: sp3skarzysko@op.pl
      • Telefony: 41 39 00 750 numery wewnętrzne: Dyrektor Zespołu - 751 Pedagog Szkolny - 752 Księgowość - 753 NIP ZPO nr 3: 663 186 81 88 REGON ZPO nr 3: 260624288 Zespół Placówek Oświatowych nr 3 Przedszkole Publiczne nr 12 z Oddziałami Integracyjnymi: Wicedyrektor ds. Przedszkola: tel. 41 39 00 760 Intendent- wew. 761, bezpośredni 41 39 00 761 Hol - 41 39 00 762 ul. Sportowa 34 26-110 Skarżysko-Kamienna adres e-mail: przedsz.integr12skarzysko@vp.pl Dzwonki: 1. 7.45 - 8.30 2. 8.35 - 9.20 3. 9.25 - 10.10 4. 10.15 - 11.00 5. 11.15 - 12.00 6. 12.15 - 13.00 7. 13.05 - 13.50 8. 13.55 - 14.40
      • ul. Sportowa 30 26-110 Skarżysko-Kamienna 26-110 Skarżysko-Kamienna Poland
      • Przedszkole Publiczne nr 12 ul. Sportowa 34 26-110 Skarżysko – Kamienna e-mail: przedsz.integr12skarzysko@vp.pl