• ZAJĘCIA SPECJALISTYCZNE

LOGOPEDIA

W naszym przedszkolu działają dwa gabinety logopedyczne, które obejmują wsparciem logopedycznym dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Dodatkowo tylko u nas dzieci mające trudności z opanowaniem prawidłowej wymowy a szczególnie te objęte obowiązkiem szkolnym mają specjalistyczne wsparcie. Oferujemy profesjonalną diagnozę zaburzeń mowy oraz ciekawą i skuteczną terapię w formie zabaw.  W terapii dzieci wykorzystujemy  profesjonalne programy komputerowe i autorskie programy logopedyczne. Prowadzimy badania przesiewowe wszystkich dzieci w celu rozpoznania, czy mowa dziecka rozwija się zgodnie z normą wiekową. Pozwala to na wczesne wykrycie i zdiagnozowanie ewentualnych nieprawidłowości, a także dobranie odpowiednich zestawów ćwiczeń. Indywidualne zestawy ćwiczeń są przekazywane rodzicom, by mogli wspierać rozwój mowy dziecka w domu. Należy podkreślić, że prowadzenie systematycznych ćwiczeń przez rodziców zwiększa szanse na całkowite wyeliminowanie złych nawyków w mówieniu. Im dziecko jest starsze, tym trudniej usunąć z mowy potocznej wszelkie nieprawidłowości.

Nad prawidłową wymową naszych przedszkolaków czuwają panie: mgr Aneta Arendtmgr Beata Michnowska oraz  mgr Renata Paduch.

REHABILITACJA

W gabinecie rehabilitacyjnym odbywają się zajęcia z usprawniania ruchu prowadzone pod kierunkiem: mgr Katarzyny Kwintal, mgr Leszka Dołęgi oraz mgr Tomasza Frąckiewicza.

Zajęcia dostosowane są do indywidualnych potrzeb dzieci posiadających orzeczenie o niepełnosprawności ruchowej. Do ich dyspozycji mamy sprzęt rehabilitacyjny tj. trampolinę, drabinki, suchy basen z piłeczkami, materace, zawieszki do ćwiczeń, piłki itp.

INTEGRACJA  SENSORYCZNA

Pracownia Metodą Integracji Sensorycznej oraz Gabinet Poznawania Świata to zespół sal terapeutycznych przeznaczonych dla dzieci ze zmysłowymi, poznawczymi lub fizycznymi niepełnosprawnościami. Prowadzimy w nich terapie stymulująca takie obszary jak : Dotyk. Równowaga. Propriocepcja. Wzrok. Słuch. Smak. Węch. Gabinety wyposażone są w różnorodny sprzęt do stymulacji, który pomaga dzieciom w dostarczaniu takiej ilości bodźców sensorycznych, aby dać im możliwość prawidłowej pracy centralnego układu nerwowego. Zajęcia prowadzą: mgr Michał Rokita  oraz mgr Ewa Zbroja

GABINET  POLISENSORYCZNY

Gabinet polisensoryczny to specjalnie wyodrębnione pomieszczenie w naszym przedszkolu, które wyposażone jest w różnorodne urządzenia stymulujące rozwój zmysłów. W takim miejscu dziecko nie tylko ma możliwość poznawania nowych bodźców, wzbogacania doświadczeń, ale także miło może spędzić czas w atmosferze pełnego relaksu. Głównym celem terapii jest tu doświadczenie świata zmysłami wzroku, dotyku, słuchu, węchu, a także odprężenie, relaks i wyciszenie.

TERAPIA SŁUCHU

Dzieci z uszkodzonym narządem słuchu wymagają odpowiedniego postępowania rewalidacyjnego, by mogło rozwijać się w optymalnych warunkach słuchowo - językowych.
          W zależności od rodzaju i natężenia niepełnosprawności dziecka stosujemy różne rodzaje ćwiczeń mających na celu korektę wady słuchu. Prowadzimy trening słuchowy, ćwiczenia pamięci, kształtujemy myślenie przyczynowo - skutkowe. Rozwijamy umiejętności komunikacyjne - w tym poszerzanie słownictwa zarówno biernego jak i czynnego. Dodatkowo naszym celem jest stymulowanie wszechstronnego rozwoju dziecka.
          W trakcie zajęć
           stosujemy różnorodne pomoce dydaktyczne, instrumenty, a także ćwiczenia, których poziom dopasowany jest do możliwości psychofizycznych oraz zainteresowań dzieci. Przekazujemy rodzicom wskazówki i ćwiczenia do pracy w domu.
          Warto zaznaczyć, iż systematyczne ćwiczenia pozwolą na korektę zaburzonych funkcji i rozwój dzecka.

Trening słuchowy w naszym przedszkolu prowadzi pani mgr Dominika Jankowska

TRENING  UMIEJĘTNOŚCI  SPOŁECZNYCH  (TUS)

Trening umiejętności społecznych to grupowe zajęcia terapeutyczne prowadzone przez psychologa lub pedagoga, których celem jest podniesienie poziomu kompetencji interpersonalnych dzieci. Zajęcia przeznbaczone są dla dzieci nieśmiałych, wstydliwych, przejawiających zachowania agresywne oraz autoagresywne, lęk, a także trudności w nawiązywaniu i utrzymaniu prawidłowych relacji społecznych z rówieśnikami i dorosłymi;  mającymi problemy z wyrażaniem emocji i kontrolą złości, przestrzeganiem zasad i norm społecznych, a także właściwą interpretację zachowań innych ludzi oraz komunikatów od nich płynących.
          Kształtowanie umiejętności w czasie zajęć opiera się na czterech bezpośrednich zasadach uczenia, celem modyfikacji obecnych zachowań i sprzyjaniu nabywania nowych właściwych kompetencji społecznych: modelowanie, odgrywanie ról, udzielanie informacji zwrotnych, transfer.

W kształtowaniu umiejętności według poszczególnych kroków, dzieci uczą się w aktywny sposób poprzez odgrywanie ról i ćwiczenie - działania.

W naszym przedszkolu TUS prowadzi pani mgr Agnieszka Szewczyk

GABINET  TERAPII  MANUALNEJ

Gabinet wyposażony jest w pomoce i zabawki edukacyjne. W pracy z dziećmi wykorzystujemy różne metody oddziaływań wychowawczych i terapeutycznych, które pomagają im w rozwoju psychofizycznym i emocjonalnym, integracji społecznej, usprawnianiu i korygowaniu zaburzeń rozwojowych. Terapia pedagogiczna ma na celu przede wszystkim niesienie pomocy dzieciom ujawniającym różnego rodzaju niepełnosprawności rozwoju i zachowania. Jest to miejsce, gdzie również rodzice mogą uzyskać pomoc.

Więcej zdjęć w albumie fotograficznym - zapraszamy do oglądania.