ROK SZKOLNY 2019/20
Kartka dla Medyka
Uczniowie klasy 3a wzięli udział w ogólnopolskiej akcji Kartka dla Medyka, zainicjowanej przez autorki bloga edukacyjnego www.specjalni.pl. p. Zytę Czechowską i Jolantę Majkowską - nauczycielki z Zespołu Szkół Specjalnych w Kowanówku. Akcja odbywała się w dn. 30.03-01.04.2020 r. i polegała na narysowaniu, namalowaniu czy stworzeniu kartki/rysunku z życzeniami i podziękowaniami dla pracowników służb medycznych za walkę z koronawirusem. Prace uczniów klasy 3a to wyraz osobistych podziękowań za Ich trudną pracę i znak, że doceniają i są Im wdzięczni.
Certyfikat udziału w IX Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia
W ubiegłym tygodniu nasza szkoła otrzymała dyplom za udział w IX Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia. W tym roku do akcji zgłosiły się 5862 szkoły.
Przypomnijmy, że jest to akcja edukacyjna prowadzona w szkołach na całym świecie. Akcja ŚDTM jest wielkim szkolnym wydarzeniem. Najpierw były przygotowania, podczas których dzieci przypominały sobie tabliczkę mnożenia. Potem – w Dniu Tabliczki Mnożenia (4 października) - odbyło się sprawdzenie „tabliczkowej wiedzy” podczas krótkich sprawdzianów. Ponadto najlepsi uczniowie klasy 5a stali się egzaminatorami i sprawdzali znajomość tabliczki mnożenia pracowników szkoły oraz rodziców.
Ta część wydarzenia odbywała się pod hasłem „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”. Młodsi uczniowie sprawdzali czy starsi mają utrwaloną tabliczkę mnożenia. Tworzyli oni Patrole Egzaminacyjne (mobilne patrole przepytujące napotkane osoby) i przepytywali starszych uczniów i dorosłych. Osoby, które poprawnie rozwiązały wszystkie zadania, otrzymały odznakę eksperta tabliczki mnożenia. W bieżącym roku szkolnym ekspertami tabliczki mnożenia zostali:
klasa 4a: Dakus Nikola, Drożdżal Julia, Mazur Filip, Wałatka Wiktor
klasa 5a: Błasiak Bartek, Huszno Gabriela, Jonko Natalia, Kostrzewa Jakub, Miernik Manuela, Ślęzak Patryk, Worach Paweł, Ziętkowska Amelia
klasa 5b: Goraj Gabriel, Kopyś Oliwia, Krawiec Wiktor, Tocholski Krystian
klasa 6a: Bulski Brajan, Dziewit Maksym, Jonko Maja, Klimczyk Oktawia, Krogulec Oskar
klasa 6b: Dziedzil Anna, Faliszewska Lena, Glijer Kacper, Kostrzewa Natalia, Kowalska Maja
Zachęcamy do wysyłania kartek światecznych i składania życzeń
W grudniu 2019 r. klasy: 3a, 5a i 6a wzięły udział w ogólnopolskiej kampanii pt. “IDĄ ŚWIĘTA, NIE O SMS-IE, LECZ O KARTCE PAMIĘTAJ 2”
Na terenie szkoły organizatorkami projektu były p. Iwona Młodawska- Kasprzycka i p. Anna Sobota. Zadbały o to, aby uczniowie nabyli nowe umiejętności, a przede wszystkim kultywowali tradycję pisania i wysyłania kartek świątecznych. W ten sposób zaprosiły dzieci do działania polegającego na przesłaniu życzeń swoim najbliższym lub znajomym. „Chcemy podkreślić wyjątkowość łączących nas więzi i osobistych relacji w świecie, w który bardzo ważną rolę odgrywają technologie informacyjno-komunikacyjne. Zachęcamy, aby w okresie Świąt Bożego Narodzenia w sposób świadomy odłożyć media cyfrowe. W świecie cyfrowym bardzo ważne jest kultywowanie rodzinnych tradycji”.
DLACZEGO WYSYŁANIE KARTEK JEST WAŻNE:
- Sprawiają ogromną najszczerszą radość dla odbiorcy.
- To szansa, by w prosty i osobisty sposób wyrazić wszystko to, co czujemy do osób najbliższych. Wysłane kartki przywołują wspomnienia i pamięć o nadawcy, za każdym razem, gdy na nie spoglądamy.
- Napisane kartki pozostawiają po sobie trwały ślad, którego nie można tak po prostu wykasować. Nie potrzebujemy do tego stałego połączenia Wi-Fi - możemy tworzyć je w każdym miejscu, o każdej porze, angażując bliskich.
- Poprzez własnoręczne skreślenie kilku słów podkreślamy wyjątkowość osób, do których wysłaliśmy kartkę świąteczną.
- Stanowią formę integracji wszystkich członków rodziny.
- To dobra okazja, by uwolnić kreatywność i pomysłowość, poprawić bądź nabyć nowe umiejętności manualne.
- To naprawdę sprawia dużo radości piszącym i adresatom.
Bajka kukiełkowa - "Czerwony Kapturek"
"Nie Mruczek, nie Burek, nie jeż, nie ptak - Czerwony Kapturek to ja, zwę się tak.”
W grudniu, z okazji mikołajek, biblioteka szkolna zaprosiła uczniów klas 1-3 na bajkę kukiełkową pt. "Czerwony Kapturek" według Jana Brzechwy. Wartka akcja, pełne humoru rymowane dialogi, sympatyczni bohaterowie, zabawne piosenki sprawiły, że dzieci z zapartym tchem śledziły rozwój wydarzeń, a aktorów nagrodziły gromkimi brawami. Bajkę przygotowały uczennice z kl. 8 a.
6 grudnia - Mikołajki w siodle
Grupa 30 uczniów z naszej szkoły świętowała mikołajki w nietypowej scenerii, czyli w stadninie koni czystej krwi arabskiej położonej wśród lasów i łąk w Marcinkowie. Dzieci zapoznały się z działalnością stadniny, sekretami z życia koni i kóz, zobaczyły hotel dla owadów i nietoperzy, karmiły zwierzęta oraz jeździły konno, co dla niektórych było spełnieniem marzeń. Inni wspaniale realizowali się w robótkach ręcznych, robiąc lalki motanki, powstające w ich rękach poprzez związywanie szmatek kawałkami wełny, sznurka i nici. Były też atrakcje dla podniebienia: kiełbasa z grilla, pyszne ciasto korzenne i czekoladowe mikołajki. Zabawie i radości nie było końca, nikomu nie przeszkadzał lekki mróz. Mamy nadzieję, że wycieczka stanie się początkiem hobby niejednego uczestnika.
Wyniki I etapu Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych
W listopadzie w naszej szkole odbyły się I etapy Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych (z języka polskiego, z matematyki oraz z biologii).
Uczniowie, którzy najlepiej napisali I etap III Wojewódzkiego Konkursu z Języka Polskiego dla uczniów szkół podstawowych województwa świętokrzyskiego to:
- Maja Jonko – klasa 6a
- Oktawia Klimczyk – klasa 6a
- Amelia Banach – klasa 6a
Byli oni przygotowywani przez panią Annę Sobotę.
Uczniowie, którzy najlepiej napisali I etap I Wojewódzkiego Konkursu z Biologii dla uczniów szkół podstawowych województwa świętokrzyskiego to:
- Patrycja Mordzak – klasa 8a
- Nikola Tarnowska – klasa 8a
- Bartosz Arak – klasa 7a
Byli oni przygotowywani przez panią Hannę Marcinkowską i pana Piotra Gancarczyka.
Uczniowie, którzy najlepiej napisali I etap IV Wojewódzkiego Konkursu z Matematyki dla uczniów szkół podstawowych województwa świętokrzyskiego to:
- Adrian Arak klasa – klasa 7a
- Teresa Niedzielska – klasa 8a
- Amelia Jankowska – klasa 8a
Osoby te przygotowywała pani Joanna Kaleta.
Adrian Arak zakwalifikował się do II etapu IV Wojewódzkiego Konkursu z Matematyki, który odbędzie się 16 stycznia 2020r.
Gratulujemy i trzymamy za niego kciuki w kolejnym etapie konkursu.
Mikołajki w klasach I-III
6. grudnia jest dniem, w którym w naszej szkole podtrzymujemy mikołajkową tradycję. Uczniowie przyszli do szkoły ubrani na czerwono, mieli mikołajkowe czapki albo rogi renifera. Święty Mikołaj nie zapomniał o najmłodszych i tego dnia odwiedził klasy I-III. Z racji sędziwego wieku podpierał się długą laską, a w noszeniu prezentów pomagała mu Śnieżynka. Bardzo podobało mu się wśród najmłodszych gdyż mógł posłuchać piosenek i zobaczyć taneczne pokazy w ich wykonaniu. W klasie III a przed rozdaniem prezentów dzieci wykazywały się wiedzą dotyczącą zimy, mikołajek oraz zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia poprzez rozwiązywanie rebusów i udział w konkursach. Wszyscy cieszyli się z otrzymanych prezentów i obiecali Mikołajowi, że będą grzeczni przez cały rok.
Manekin Challenge - " W pustyni i w puszczy"
W piątek 6 grunia 2019 r. po lekcjach odbyła się kolejna akcja promocyjna naszej szkoły. Znów postanowiliśmy nakręcić film z cyklu Manekin Challenge. Tym razem zmierzyliśmy się z lekturą obowiązkową autorstwa Henryka Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy”. Chętni uczniowie wcielili się w postacie z powieści naszego patrona. Korytarz szkolny udekorowano tak, aby oddać atmosferę książki. Nie zabrakło rysunków zwierząt afrykańskich. Wszyscy świetnie się bawili, ale zgodnie stwierdzili, że praca aktora nie jest łatwa- charakteryzacja, praca w niewygodnych strojach, skupienie i gra według wskazówek reżysera- to wyzwanie. Mam nadzieję, że efekt nas zadowoli. Teraz czekamy na film. Serdecznie dziękujemy wszystkim Nauczycielom, Rodzicom, Pracownikom Szkoły, Uczniom, Rodzinom i Znajomym, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do powstania tego filmu!
Manekin Challenge „ W pustyni i w puszczy”
Wystąpili:
Henryk Sienkiewicz / p. Rawlison- rodzic p. Michał Jonko
Fatma- Amelia Ziętkowska kl.5a
Chamis- Bartosz Bis kl.5a
Idrys- Brayan Bulski kl.6a
Gebhr- Bartłomiej Błasiak kl.5a
Pan Tarkowski – Mikołaj Pawlak kl.6a
Pani Olivier- Manuela Miernik kl. 5a
Nel Rawlison- Maja Jonko kl. 6a
Staś Tarkowski- Jakub Błasiak kl.8a
Arabka- Aleksandra Grzegorczyk kl.6a
Arabka przy straganie- Lena Ciuk kl.6a
Straganiarka – Natalia Jonko kl.5a
Mahdi- Paweł Worach kl.5a
Beduin- Kacper Gołębiowski kl. 6a
Geograf Henryk Linde- Igor Dąbrowa kl.6a
Murzynek Nasibu- Jan Jędrzejczyk k.3a
Kali- Jakub Kostrzewa kl.5a
Mea- Gabriela Huszno kl. 5a
Murzyni w wiosce króla Wa-himów- uczniowie z kl. 3a
Wiktor Wiącek
Hubert Zugaj
Julia Frączek
Paulina Głosek
Wiktoria Stąpor
Wanessa Miernik
Nicola Działak
Lena LisowskaPlakaty zwierząt w wykonaniu rodzica p. Szymona Huszno i n-la p. Piotra Gancarczyka.
Sprawca całego zamieszania ;))- Anna Sobota
Rekwizyty i stroje – p. Anna Sobota, p. Joanna Kaleta, p. Magdalena Mytnik, p. Jolanta Chrzęszczyk, p. Marzanna Miernik, p. Katarzyna Kwintal, p. Iwona Młodawska- Kasprzycka, p. Magdalena Figarska, p. Katarzyna Lesiak, p. Hanna Marcinkowska, p. Monika Natora, rodzice i znajomi :))
Charakteryzacja- Anna Sobota, Magdalena Mytnik, Małgorzata Skuza i rodzice
Zdjęcia – Anna Sobota, Katarzyna Kwintal, Iwona Młodawska- Kasprzycka, Agnieszka Zawicka
Film, nagranie, montaż i „tysiąc” konsultacji ;)) - Małgorzata Skuza
Dwa razy sztuka- wycieczka ósmoklasistów do radomskiego teatru i muzeum
W środę 4 grudnia 2019 r. uczniowie klasy 8 wraz z opiekunkami- p.Joanną Kaletą i p. Anną Sobotą uczestniczyli w wycieczce do Radomia. Celem ich wyprawy było obejrzenie tragedii Juliusza Słowackiego pt.: „Balladyna” w reżyserii Jana Machulskiego z muzyką Renaty Przemyk. „To historia o złej dziewczynie, opowieść o kuszeniu serc złotem, namiętnością i władzą; wreszcie o zasłużonej karze, która spotyka główną bohaterkę”. Uczniowie skonfrontowali swoje wyobrażenia odnośnie omówionej w szkole lektury z wizją reżysera. Oprócz sztuki teatralnej podziwiali obrazy Jacka Malczewskiego i zwiedzali muzeum jego imienia, w którym oprócz obrazów zobaczyli zasoby pracowni archeologicznej i wystawy przyrodniczej. W muzeum wykorzystana została tyflografika, dzięki której osoby niewidome mają szansę „zobaczyć” obraz poprzez dotyk. Teatr i muzeum, to każdy ósmoklasista powinien zobaczyć!
Światowy Dzień Pluszowego Misia
W listopadzie, z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia, odbyła się impreza czytelnicza "Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny miś" dla uczniów kl. 1-3. Dzieci poznały historię pluszowego misia, misiowych bohaterów książek i filmów (Kubusia Puchatka, Misia Uszatka, Misia Colargola, Misia Paddingtona). Czytaliśmy opowiadania i wiersze o misiach, były również misiowe zabawy: Wyliczanka Kubusia Puchatka, Misie i miód, wyciąganie z misiowego plecaka i rozpoznawanie z zamkniętymi oczami maskotek - bohaterów książki "Kubuś Puchatek". Uczniowie obejrzeli również prezentację multimedialną o niedźwiedziach oraz bajkę kukiełkową pt. "Tymoteusz Rymcimci", przygotowaną przez uczennice z kl. 8a. Dzieci, które przyniosły swoje misie, mogły je zaprezentować i pozować do portretu z misiem.
Przygotowano również wystawki: Światowy Dzień Pluszowego Misia, książek związanych tematycznie z misiami, oraz pluszowych misiów.
Z tej okazji, w dniach 25 - 29 listopada, odbył się tygodniowy cykl spotkań "Misiowe czytanie", na który zaprosiła dzieci z kl.1 – 3 p. Lidia Talaga, bibliotekarka z PiMBP (Filii nr 4, mieszczącej się w budynku SP nr 3), która czytała dzieciom opowiadania o misiach oraz zachęcała do korzystania z biblioteki.
Polanika - spotkanie treningowe "Młodych Sportowców"
W dniu 23.11.2019r. w Ośrodku Rehabilitacyjno – Wypoczynkowym „Polanika” odbyło się spotkanie treningowe „Młodych Sportowców”. Nasza szkołę reprezentował Klub „Jeżyki” w składzie: Piotr Nowak, Zuzanna Nobis, Bartosz Malangiewicz, Julia Rzeszowska. Nasi klubowicze aktywnie uczestniczyli w konkurencjach i zabawach ruchowych. Organizatorem imprezy był Oddział Regionalny – Olimpiady Specjalne Świętokrzyskie.
To nie tylko IV klasa...
W roku szkolnym 2019/20, w Szkole Podstawowej nr 3 realizowana jest innowacja „To nie tylko IV klasa”. Głównym celem tego przedsięwzięcia jest integrowanie społeczności uczniowskiej oraz adaptacja uczniów w młodszej i starszej grupie wiekowej po przekroczeniu progu edukacyjnego.
Innowacja ma pomóc w powstawaniu pozytywnych relacji rówieśniczych, angażowaniu się dzieci w akcjach prowadzonych na terenie szkoły, akademiach i proponowanych konkursach, uczeniu się szacunku wobec innych oraz poczucia odpowiedzialności za siebie i kolegów. Zajęcia dotyczą: poznania szkoły i pracowników szkoły przez nowych uczniów, zapoznania ze sposobem prowadzenia lekcji przez różnych nauczycieli starszej grupy wiekowej, zachęcenia do korzystania z pomocy starszych kolegów, budzenia poczucia bezpieczeństwa w społeczności szkolnej, współdziałania ze starszymi kolegami, a starszym z młodszymi, spotkań z byłym wychowawcą, kształtowania u dziecka pozytywnego stosunku do uczniów całej szkoły, wyrabiania poczucia satysfakcji z przynależności do grona uczniów sp3.
W szkole odbyły się już: spotkania poszczególnych klas, lekcje otwarte dla uczniów klas młodszych, odwiedzanie byłych wychowawców i wspólne wspomnienia, wywiady z nauczycielami, rozgrywki sportowe w grupach mieszanych, gry zespołowe, wspólne przeżywanie Święta Niepodległości, śpiewanie pieśni patriotycznych, lekcje o tematyce patriotycznej przygotowane przez starszych uczniów, tworzenie mapy – jesteśmy dumni z naszej szkoły.
Uczennice kl.3a na Obchodach Święta Niepodległości w "Promieniu"
Dn.11.11.2019 r. uczennice klasy 3 a wzięły udział w uroczystościach miejskich poświęconych 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczestniczyły we wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych w Hotelu Promień na osiedlu Zachodnie zorganizowanym przez Starostwo Powiatowe w Skarżysku- Kam. Spotkanie rozpoczęło się minutą ciszy poświęconej zmarłemu Henrykowi Czechowi pseudonim „Śmigły”, żołnierzowi Armii Krajowej, Honorowemu Obywatelowi Miasta. Następnie dziewczęta w składzie: Julia Frączek, Nicola Działak, Lena Pakuła, Wiktoria Stąpor, Wanessa Miernik i Lena Lisowska zaprezentowały taniec do utworu Chopina. Uczestnicy spotkania gromkimi brawami nagrodzili występ taneczny uczennic kl. 3 a. W podziękowaniu dziewczynki wraz z wychowawczynią p. Iwoną Młodawską- Kasprzycką otrzymały upominki z rąk Starosty Powiatu Skarżyskiego p. Artura Berusa oraz p. Katarzyny Bilskiej – Członka Zarządu Powiatu. To była wspaniała lekcja historii!
„ Jest takie miejsce, jest taki kraj…”
W piątek 8 listopada 2019 r. w naszej szkole odbyła się uroczystość poświecona 101. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. W tym dniu dzieci, ubrane w odświętne stroje z biało- czerwonymi emblematami, czynnie uczestniczyły w uroczystej akademii. Na początku uczniowie: Lena Lisowska z kl.3a, Amelia Koza i Brayan Bulski z kl. 6a przedstawili krótką historię pod hasłem „Droga do wolności”. Następnie przedstawiciele poszczególnych klas recytowali wiersz o Niepodległej. W dalszej części apelu uczennice z kl. 3a (Lena Lisowska, Nicola Działak, Wanessa Miernik, Wiktoria Stąpor, Julia Frączek i Lena Pakuła) zatańczyły do sonaty Fryderyka Chopina. Kolejną częścią programu był występ wokalny Alana Milcarza z kl. 5b, który zaśpiewał piosenkę pt. „Cisza. Modlitwa katyńska”. Punktualnie o godz. 11.11 wszyscy zgromadzeni w sali gimnastycznej włączyli się w ogólnopolską akcję „Szkoła do hymnu”, wykonując pełną wersję „Mazurka Dąbrowskiego”. Spotkanie zakończyło się wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych. Uroczystość prowadziła Amelia Jankowska z kl.8a- Prezydent Rzeczpospolitej Uczniowskiej.
Pasowanie uczniów klasy pierwszej na CZYTELNIKA BIBLIOTEKI
7 listopada uczniowie kl. 1a zostali pasowani na czytelników biblioteki szkolnej. Po przywitaniu przez Plastusia (pacynkę), pierwszoklasiści obejrzeli krótką inscenizację „Wiersze znane i lubiane” w wykonaniu uczennic z kl. 8a. Następnie dzieci poznały zasady korzystania z biblioteki, obowiązki czytelnika, poznały prośby książki, mówiące o tym, jak należy się z nią obchodzić. Rozwiązywały bajkowe zagadki,które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i bajek. Po złożeniu uroczystego przyrzeczenia, że zawsze będą szanować książki, korzystać z ich rad i mądrości, pierwszaki zostały pasowane na czytelników, otrzymały kolorowe zakładki i wypożyczyły swoje pierwsze książki z biblioteki.
VI Powiatowy Konkurs Recytatorski
W środę 6 listopada 2019 r. w Szkole Podstawowej nr 5 w Skarżysku-Kamiennej odbył się VI Powiatowy Konkurs Recytatorski pod hasłem „Być zwyciężonym i nie ulec- to zwycięstwo”. W turnieju uczestniczyło 26 uczniów ze szkół podstawowych i średnich z naszego powiatu. Nagrody przyznano w 3 kategoriach wiekowych. W 2 kategorii wiekowej naszą szkołę reprezentowali uczniowie kl.5a- Amelia Ziętkowska i Paweł Worach. Amelka recytowała fragm. „Syzyfowych prac” S. Żeromskiego, a Paweł wiersz „Do moich synów” J. Żuławskiego oraz fragm.. „Glorii victis” E. Orzeszkowej
Ogólnopolski Konkurs Recytatorski
Uczennica kl. 3 a Lena Lisowska w dn. 30 października 2019 r. wzięła udział w Ogólnopolskim Turnieju Recytatorskim, pod hasłem „ Mówię, więc jestem” zorganizowanym przez Stowarzyszenie "Między Wierszami”, który miał miejsce w Starachowicach w Młodzieżowym Domu Kultury. Lena recytowała wiersz pt.: „ Babica” Elżbiety Jach – naszej regionalnej pisarki. Otrzymała dyplom za udział w konkursie oraz nagrodę w postaci książki Grzegorza Kasdepke pt: "Detektyw Pozytywka”.
Dzień Kundelka
"Kto jest okrutny w stosunku do zwierząt, ten nie może być dobrym człowiekiem"
Arthur SchopenhauerDzień kundelka to święto powołane najprawdopodobniej przez, nieistniejące już, Stowarzyszenie Przyjaciół Kundelka z Warszawy. Data święta nie jest przypadkowa i zbiega się z Dniem Ustawy o Ochronie Zwierząt, który obchodzony jest corocznie dzień po dacie wejścia w życie Ustawy (obowiązuje ona od 24 października 1997 r.). Święto powstało, aby podziękować kundelkom za ich oddanie i wierność, ale również po to, aby zwrócić uwagę na tę najliczniejszą, a często najgorzej traktowaną grupę psów towarzyszących człowiekowi. Uczniowie klas 1- 3 pamiętali o czworonożnych przyjaciołach. Odbyły się w tym dniu pogadanki na temat właściwej opieki nad zwierzętami, następnie wszyscy udali się do kina w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku – Kam. na projekcję filmu pt.: „ Był sobie pies 2”. Film familijny, który bawi, wzrusza i uczy, poruszył nas wszystkich, był …śmiech i łzy, i wzruszenie.
Uroczyste zaprzysiężenie władz RU w r.szk.2019/20
W dn.24 października 2019 r. odbyło się zaprzysiężenie nowych władz uczniowskich. W drodze demokratycznych wyborów prezydentem RU została Amelia Jankowska z kl. 8 a Jej zastępcą, czyli Premierem RU - Teresa Niedzielska z 8 a , Małym Prezydentem - Lena Lisowska z kl. 3 a, natomiast na Marszałków poszczególnych klas wybrano: Oliwię Goraj I a, Julię Gębską II a, Nicolę Działak III a, Wojciecha Ziarkowskiego IV a, Pawła Woracha V a, Alana Milcarza V b, Oktawię Klimczyk VI a, Natalię Kostrzewę VI b, Aleksa Kulitę VII a, Katarzynę Piętak VIII a. W uroczystości uczestniczyła Pani Dyrektor szkoły Bogumiła Sadza, nauczyciele oraz cała społeczność uczniowska. W ich obecności nowo wybrane władze szkoły złożyły uroczyste ślubowanie, następnie wszyscy odcisnęli kciuk w kronice szkoły. Nowo wybranemu Samorządowi Uczniowskiemu życzymy owocnej pracy w bieżącym roku szkolnym.
Powiatowy Konkurs " Bezpieczeństwo na 5"
W dniu 29 października 2019r. w Szkole Podstawowej w Bliżynie trzyosobowa drużyna z naszej szkoły wzięła udział w konkursie „Bezpieczeństwo na 5”. Konkurs został zorganizowany przez Wydział Prewencji i Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach i Kuratorium Oświaty w Kielcach. Jednym z głównych celów przedsięwzięcia było utrwalanie wiedzy z zakresu ogólnego bezpieczeństwa oraz bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Drużyna z naszej szkoły, w skład której weszli uczniowie z klas piątych: Amelia Ziętkowska, Paweł Worach i Alan Milcarz rozwiązywali test wiedzy o bezpieczeństwie. Spośród 14 szkół biorących udział w konkursie nasza szkoła otrzymała nagrodę specjalną za najlepszą pracę plastyczną.
Konkurs Plastyczno-Fotograficzny na 100 lat policji
W Wojewódzkim Domu Kultury W Kielcach odbyło się dziś tj. 28.10.2019 r. rozstrzygnięcie i uroczyste wręczenie nagród w konkursie plastyczno-fotograficznym pt. „Wolny czas - bezpieczny czas - na 100 lat Policji”. Organizatorem konkursu była Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach we współpracy z Wojewódzkim Domem Kultury w Kielcach. Przedsięwzięcie swoim patronatem objął Wojewoda Świętokrzyski. Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych województwa świętokrzyskiego. Gratulujemy Teresie Niedzielskiej z kl. 8a, która zdobyła I miejsce w VI Wojewódzkim Konkursie Plastyczno - Fotograficznym. Pracę przygotowała pod kierunkiem p. Małgorzaty Kądzieli oraz p. Magdaleny Leśniewskiej.
Odwiedziny w DPS
W piątkowe popołudnie 25 października 2019 r. uczennice z klasy 8a, a jednocześnie reprezentantki Rzeczpospolitej Uczniowskiej : Amelia Jankowska, Teresa Niedzielska i Oliwia Kasińska pod opieką pani Magdaleny Mytnik odwiedziły mieszkańców Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Ekonomii w Skarżysku-Kamiennej. Przygotowały dla nich zabawy integracyjne, ćwiczenia pobudzające wyobraźnię oraz słodki poczęstunek. Spotkanie miało charakter integracji międzypokoleniowej. Spędzony razem czas i wspólna zabawa wywołały radość i wzruszenie zarówno wśród młodzieży jak i seniorów. Mamy nadzieję, że takie spotkania będą odbywać się cyklicznie, przynajmniej raz w miesiącu. To wspaniałe uczucie dawać radość innym.
Kawiarnia Literacka
W Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku - Kamiennej odbyła się XXII edycja popularnej "Kawiarni Literackiej", pod hasłem "Poezja i pasje Elżbiety Jach". Pani Elżbieta, mieszkanka gminy Skarżysko Kościelne jest poetką, rzeźbiarką i malarką. Kieruje skarżyską Grupą Literacką "Wiklina", działa w klubie artystów "Skart" przy Miejskim Centrum Kultury. Należy do Związku Literatów Polskich. Jest emerytowaną nauczycielką. Otrzymała też nagrodę "Powiatowe Dęby" za działalność kulturalną w powiecie skarżyskim.
W dn.11.10 2019 r. uczennica kl.3 a Lena Lisowska wraz z nauczycielkami p. Iwoną Młodawską- Kasprzycką i Agnieszką Zawicką wzięły udział w tym wydarzeniu. Lenka recytowała wiersz pani Eli pt.: „Babica”.
Pasowanie na ucznia klasy I
Niezwykłe święto obchodzili 10 października 2019 r. uczniowie klasy 1 a w Szkole Podstawowej nr 3 . Tego dnia odbyła się ważna uroczystość szkolna - pasowanie na ucznia. Pierwszaki z niecierpliwością oczekiwały na ten dzień starannie się do niego przygotowując. Odświętnie ubrani zgromadzili się w sali gimnastycznej, gdzie pani dyrektor Bogumiła Sadza pasowała każdego pierwszaka na ucznia szkoły. W obecności pana wiceprezydenta Krzysztofa Myszki, nauczycieli, zebranych rodziców i uczniów klas starszych, uczniowie klasy pierwszej złożyli ślubowanie, stając się tym samym częścią społeczności szkolnej. Uroczystość pasowania uświetnił występ najmłodszych uczniów, którzy zaprezentowali program artystyczny przygotowany pod kierunkiem wychowawcy, pani Teresy Sztompke. Wszystkim pierwszoklasistom życzymy jak najlepszych kolegów i samych szkolnych sukcesów.
Szkoła Promująca Zdrowie
W roku szkolnym 2019/2020 Szkoła Podstawowa nr 3 realizuje program profilaktyczny "Zdrowo jem, więcej wiem!". Głównym celem projektu jest wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych. Ważnym celem jest również uświadomienie związku pomiędzy żywieniem a występowaniem wielu chorób i dolegliwości oraz podkreślenie roli codziennej aktywności fizycznej w profilaktyce zdrowotnej. Staramy się również kształcić rodziców, od których zależy całokształt stylu życia rodziny i przekonanie ich, że warto zadbać o zdrowe odżywianie i regularną aktywność fizyczną. W dniu 10.10.2019 odbyło się pierwsze spotkanie w ramach projektu. Dzieci nazywały owoce i warzywa, odbył się konkurs smaku, dotyku. Przeprowadzono z dziećmi rozmowy na temat wartości odżywczych warzyw i owoców. Uczniowie wzięli udział w zabawie ruchowej do piosenki „Witaminki”. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały tygodniową kartę pracy, medale oraz urządzono wspólną ucztę owocowo – warzywną. Koordynatorkami projektu są nauczycielki SP 3 Małgorzata Kądziela i Magdalena Leśniewska.
Niecodzienna lekcja uczniów kl.3a w Castoramie
Uczniowie klasy 3 a z wychowawczynią p. Iwoną Młodawską- Kasprzycką oraz nauczycielem wspierającym p. Agnieszką Zawicką w dn.08.10.19 r. uczestniczyli w niezwykłych zajęciach edukacyjnych zorganizowanych przez Castoramę w ramach warsztatów Majsterkowo. Miały one na celu rozbudzenie w dzieciach pasji do majsterkowania, pobudzenie ich wyobraźni, rozwijanie umiejętności manualnych, a także zwiększenie wiedzy i świadomości ekologicznej. Uczniowie pod okiem specjalistów z Castoramy wykonali samodzielnie karmniki dla ptaków, a także poznali historię powstania deski. To były fascynujące zajęcia! Dziękujemy pracownikom Castoramy za ciekawą lekcję, a panu Michałowi i panu Piotrowi za pomoc w jej organizacji.
Jesienny Rajd PTTK
W sobotę, 05. 10. 2019 r. turyści z naszej szkoły uczestniczyli w XVIII Rajdzie Jesiennym PTTK na trasie: Mroczków - Nowki - Sorbin - Leśniczówka Świnia Góra. Szkoła otrzymała pamiątkowy puchar i dyplom. Uczestnicy poznali wiele ciekawostek o Rezerwacie Przyrody Świnia Góra. Do domu wrócili pełni miłych wrażeń oraz z wielkimi zbiorami grzybów. Opiekunem był pan dr Jerzy Piątkowski. W grudniu zapraszamy na Rajd Mikołajkowy PTTK.
"Uczta na Olimpie"- lekcja języka polskiego w klasie 5a
We wtorek 1 października 2019 r. w klasie 5a odbyła się lekcja języka polskiego „ Uczta na Olimpie”. Uczniowie przebrani za bogów olimpijskich opowiadali o sobie, swoich losach oraz podziwiali prezentacje kolegów i koleżanek. Celem lekcji było poznanie wierzeń starożytnych Greków oraz opowiadanie mitów. Na zajęciach gościli uczniowie klasy 3a – integrowali się ze starszymi kolegami, podziwiali przebrania piątoklasistów i uważnie słuchali mitycznych opowieści. Uczniowie delektowali się nektarem (sokami owocowymi) i ambrozją ( winogronami z własnego ogródka)- pokarmem bogów. Wspaniałą kontynuacją zajęć będzie konkurs mitologiczny oraz zagadki i krzyżówki, dzięki którym dzieci sprawdzą swą wiedzę. „ Uczta na Olimpie” to przede wszystkim uczta duchowa :)) Takie lekcje sprzyjają lepszemu zapamiętaniu materiału, pobudzają wyobraźnię, angażują do wspólnej pracy dzieci i ich rodziców, a zdjęcia z lekcji są wspaniałą pamiątką.
SPORTOWE ŚWIĘTOKRZYSKIE - EUROPEJSKI TYDZIEŃ SPORTU
W dniach 23- 30 września 2019 roku nasza szkoła przyłączyła się do akcji pod hasłem: Sportowe Świętokrzyskie – Europejski Tydzień Sportu 2019. W ramach wydarzenia odbył się szereg imprez łączących zmagania sportowe, zdrowy tryb życia oraz wiedzę na temat sportów europejskich oraz krajów członkowskich Unii Europejskiej. W dniu 25 września zorganizowano Rajd Rowerowy, w którym udział wzięło 34 uczniów, w tym uczniowie
o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Kulminacyjnym punktem wydarzenia było spotkanie integracyjne, podczas którego uczniowie uczestniczyli w rozgrywkach sportowych i odpoczywali przy ognisku smażąc kiełbaski. Nad bezpieczeństwem uczniów czuwali nauczyciele: Leszek Dołęga, Tomasz Frąckiewicz, Katarzyna Kwintal, Małgorzata Kądziela oraz rodzic – wolontariusz Pan Paweł.
Tego samego dnia uczniowie klas 1-3 oraz grupa Jeżyki. uczestniczyli w zawodach sportowych pod hasłami: Narodowe sporty krajów europejskich oraz: Gry i zabawy z naszego podwórka. Wśród dyscyplin sportowych dominowały: piłka nożna, hokej na lodzie, koszykówka, piłka siatkowa, piłka ręczna i kolarstwo. Największym zainteresowaniem cieszyła się konkurencja kręcenia kółka hula-hop. Bezkonkurencyjni w tej zabawie okazali się uczniowie klasy 3a. Jury jednogłośnie podjęło decyzję o przyznaniu tytułu Mistrza hula-hop 2019 następującym uczniom:Wiktorii Stąpor, Lenie Pakuła i Hubertowi Zugaj. Konkurencje przygotowała Danuta Juszczyk, a wspierała ją Magdalena Mytnik. W prowadzenie imprezy włączyli się wszyscy wychowawcy: Iwona Młodawska- Kasprzycka, Dorota Sikora i Teresa Sztompke.
26 września nasza szkoła gościła trenerów Akademii Holistycznej ze Skarżyska- Kamiennej. Podczas dwóch krótkich wykładów trenerzy zapoznali społeczność szkolną z aspektami związanymi ze zdrowym stylem życia i zdrowym odżywianiem. Podczas każdego ze spotkań (dla klas 1-3 i 4-8) wspólnie z uczniami wykonali ćwiczenia ogólnousprawniające i podnoszące tężyznę fizyczną.
27 września w naszej szkole odbył się Szkolny Quiz Wiedzy o Unii Europejskiej, który łączył swoją tematyką zmagania sportowe w krajach unijnych oraz teorię o Unii Europejskiej. W quizie udział wzięły trzyosobowe drużyny z klas 4-8. Największą wiedzą na temat unijnych instytucji i krajów wykazali się uczniowie:
Jakub Kostrzewa, Paweł Worach, Bartłomiej Błasiak – kl. 5a – I miejsce
Adrian Arak, Bartosz Arak – kl. 7a – II miejsce
Teresa Niedzielska, Katarzyna Piętak, Amelia Jankowska – kl. 8a – III miejsce.
Quiz przygotowały i przeprowadziły: Agata Buda i Joanna Wojton – Rzeszowska.
Święto Pieczonego Ziemniaka w Domu Seniora
Reprezentacja klasy 3 a w składzie: Nicola Działak, Julia Frączek, Paulina Głosek, Jan Jędrzejczyk, Lena Lisowska, Wanessa Miernik, Wiktoria Stąpor pod opieką pani Iwony Młodawskiej- Kasprzyckiej i Agnieszki Zawickiej w dn. 27.09.2019 r. wzięła udział w Święcie Pieczonego Ziemniaka w Domu Seniora w Skarżysku- Kam. Towarzyszyła im przewodnicząca społeczności szkolnej Amelia Jankowska wraz z opiekunką samorządu szkolnego p. Magdaleną Mytnik. Dzieci złożyły życzenia zdrowia i pomyślności dla wszystkich seniorów w mieście. Zaprezentowały się w tańcu z szarfami oraz przedstawiły krótką historię ziemniaka. Wspólnie z seniorami uczestniczyli w zawodach sportowych. To było bardzo miłe popołudnie.
Dyskoteka z okazji Dnia Chłopaka
27.09.2019 w naszej szkole odbyła się długo oczekiwana szkolna dyskoteka z okazji Dnia Chłopaka zorganizowana przez Samorząd Uczniowski. Parada w szpilkach, wiązanie krawatu czy głosowanie na uczestnika, który zje cytrynę bez mrugnięcia okiem, to konkurencje, które urozmaicały całą imprezę. Bardzo dobrze zaopatrzony sklepik, świetna muzyka z listą życzeń oraz zaangażowanie nauczycieli i przybyłych rodziców sprawiło, że impreza udała się i podobała naszym uczniom. Dziękujemy za pomoc wszystkim przybyłym rodzicom, nauczycielom oraz ekipie technicznej.
Dzień Kropki
Uczniowie klas 1-3 po raz trzeci przyłączyli się do obchodów Międzynarodowego Dnia Kropki. Inspiracją do jego powstania stała się książeczka ,,The Dot” Petera H. Reynoldsa, amerykańskiego pisarza i ilustratora książek dla dzieci. Jej bohaterką jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej nauczycielce uwierzyła w swoje możliwości. Obchody Dnia Kropki 16 września 2019 r. zaczęły się od obejrzenia historii małej Vashti. Następnie dzieci odkrywały swoje talenty tworząc własne znaki. Ich pomysłowość nie miała granic. Powstawały „kropkowe” dzieła sztuki. Ponadto dzieci wzięły udział w zabawach i grach ruchowych, których głównym bohaterem była kropka.Międzynarodowy Dzień Kropki obchodzony jest od 2008 roku w wielu krajach. Najważniejszym jego przesłaniem jest to, iż niezależnie od wieku w każdym z nas drzemie jakiś talent.
Wycieczka do Warszawy - 11.09.2019
50 uczniów naszej szkoły uczestniczyło w wyjeździe do Warszawy. Dzieci zostały zaproszone na wycieczkę do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej przez posłankę ze Skarżyska - panią Marzenę Okłę - Drewnowicz. Wraz z panią poseł, jej asystentem i sejmowym przewodnikiem dzieci zwiedziły gmach Sejmu i dowiedziały się wielu ciekawostek dotyczących historii polskiego Sejmu oraz pracy posła.
Był to ostatni dzień obrad sejmu przed jesiennymi wyborami, dlatego można było spotkać wielu posłów znanych ze szklanego ekranu. Kolejnym punktem programu były zabawy w Parku Trampolin. Wieczorem w dobrych humorach wróciliśmy do Skarżyska. Wyjazd organizowany był wspólnie przez świetlicę środowiskową „Józef” i Szkołę Podstawową nr 3. Opiekunami wycieczki byli: J.Wojton-Rzeszowska, J.Kaleta, L.Dołęga, A.Orzechowska.
NARODOWE CZYTANIE 2019- 7 września czytamy "Katarynkę" B. Prusa
W sobotę 7 września 2019 r. w naszej szkole miała miejsce ogólnopolska akcja – Narodowe Czytanie 2019. Po raz pierwszy wzięliśmy udział w tym cyklicznym wydarzeniu, którego celem jest propagowanie czytelnictwa. Spośród proponowanych ośmiu nowel wybraliśmy „Katarynkę” Bolesława Prusa, aby przenieść słuchaczy w magiczny świat XIX wieku.
Punktualnie o godz. 11.00 pani dyrektor Bogumiła Sadza rozpoczęła uroczystość. Dekoracje na górnym korytarzu oraz stroje z epoki, w które ubrani byli nauczyciele, rodzice, a także uczniowie tworzyły specyficzny klimat tego kulturalnego wydarzenia. Przy tej okazji organizatorzy bardzo dziękują absolwentce szkoły, p. Monice Natora- właścicielce firmy MONA, za wypożyczenie części strojów.Czytanie wzbogacone było o scenki dotyczące lektury. Całość okraszona muzyką o katarynkach i z katarynki. Nie zabrakło także kataryniarza. Po zakończeniu czytania można było miło spędzić czas w kąciku plastycznym lub w kawiarence, gdzie na uczestników czekał słodki poczęstunek. Każdy kto przyniósł książkę, otrzymał okolicznościową pieczątkę z akcji. Chętnie pozowano do wspólnych fotografii. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania uroczystości. Dzięki zaangażowaniu wielu osób tak akcja przebiegła tak wspaniale. To był miło spędzony czas przy dziewiętnastowiecznej lekturze – prawdziwy poranek poetycki „ U pana Tomasza”.Uczestnicy akcji NARODOWE CZYTANIE W SP3 :
W strojach z epoki- A. Sobota-koordynator, M. Wąsik, J. Kaleta, M. Mytnik, A. Buda, K. Kwintal, M. Rokita, J. Piątkowski, P. Gancarczyk, A. Zawicka i D. Sikora, D. Juszczyk, pani M. Jonko z córkami,
Udział w scenkach- Pan Tomasz – M. Mańkowski, służący- A. Kulita- uczeń kl.7a,
Oprawa muzyczna- M. Skuza kostiumy- absolwentka SP3 p.Monika Natora
Uczniowie i rodzice, którzy czytali nowelę- P. Worach- kl.5a, A. Jankowska i T. Niedzielska z kl. 8a, N. Działak i L. Lisowska z kl. 3a oraz pani M. Jędrzejczyk i pani M. Błasiak.Film z wydarzenia możecie obejrzeć TUTAJ: