Dzień Liczby Pi obchodzony jest na świecie 14 marca ze względu na podobieństwo rozszerzenia dziesiętnego liczby do daty "14 marca", którą w USA zapisuje się w formacie 3.14.
W czasie lekcji matematyki uczniowie klas starszych poznali ciekawostki dotyczące liczby Pi , posłuchali wierszy o liczbie Pi i spróbowali ułożyć historyjki z wykorzystaniem kolejnych cyfr rozwinięcia liczby Pi.
Chętni uczniowie wzięli udział w ogłoszonym ogólnopolskim konkursie matematyczno - artystycznym „Epikie Pi”, zrobili rysunki pt „Miasto liczby Pi”- i „Miasto liczby Pi na niebie” oraz mogli wejść do Muzeum Liczby Pi-escape room -online.
Ciekawostki o liczbie Pi
-
Liczba π miała już swoje zastosowanie w starożytności, kiedy podczas zajęć praktycznych, takich jak: rolnictwo, budownictwo, ludzie zauważyli, że stosunek obwodu koła do jego średnicy jest stałą wartością.
-
Najdłuższy w Polsce tak zwany „żywy łańcuch rozwinięcia liczby Pi”, został pobity w Warszawie, dokładnie na bulwarach nad Wisłą. Utworzyło go 627 osób, które trzymały w dłoniach karteczki z kolejnymi cyframi. Tym sposobem udało się utworzyć pomiędzy dwoma mostami „żywy łańcuch”.
-
Rekord Guinnesa w zapamiętywaniu ilości cyfr po przecinku, składających się na liczbę π, pobił 60 – letni Japończyk, zapamiętując aż 100. 000 liczb. Pokonał tym samym swój rekord z roku 1995, podczas którego zapamiętał 83. 432 liczb po przecinku. Na ten wyczyn potrzebował on 16 godzin. Co dwie godziny mógł zrobić sobie przerwę na skorzystanie z toalety i spożycie kulek ryżowych.
-
Liczba Pi miała także swój udział w książkach i filmach. W powieści Carla Sagana, fragment tej liczby, stanowi klucz do całkowitego zrozumienia sensu istnienia wszechświata, natomiast w filmie „Pi” Darrena Aronofskyego, rozszyfrowanie kodu umożliwi uzyskanie władzy nad światem.
-
Obwód podstawy piramidy Cheopsa, podzielony przez jej podwójną wysokość, pozwala uzyskać liczbę Pi, czyli 3,1415.
-
Naukowcy, którzy poszukiwali kontaktu z pozaziemskimi cywilizacjami, wysłali podobno w kosmos, posługując się drogą radiową, informację przedstawiającą właśnie liczbę Pi, mając nadzieje na to, że inteligentne pozaziemskie istoty rozpoznają ten komunikat.
-
Pi jest pierwszą literą greckiego słowa περίμετρον – perimetron, czyli obwód.
-
Liczbie Pi jeden ze nięciu liczby Pi można znaleźć swoich utworów poświęciła Wisława Szymborska. Wiersz nosi tytuł "Liczba Pi". Autorka zasugerowała w nim, że w rozwinięciu liczby Pi można znaleźć dowolną liczbę naturalną (np. dowolny numer telefonu, numer odzieży, liczbę mieszkańców, datę urodzin itd.). Jest to poetycka wersja matematycznej hipotezy, według której w rozwiwszystkie liczby naturalne. Hipoteza ta została udowodniona i wszystkie liczby, które mają taką cechę nazywa się liczbami Szymborskiej.
-
Liczba Pi weszła też do języka potocznego. Niejednokrotnie słyszy się określenie "pi razy oko", jeśli coś liczymy nieprecyzyjnie.
-
Rekord w obliczaniu rozwinięcia liczby pi należy obecnie do szwajcarskich naukowców z Graubuenden University of Applied Sciences. Dzięki wykorzystaniu superkomputera jest ono teraz znane z dokładnością aż 62,8 biliona cyfr. Obliczenia trwały 108 dni i 9 godzin. Trzeba przyznać, że to imponujące osiągnięcie dla świata nauki.
-
Jeśli przejrzymy pierwsze sto milionów liczb po przecinku liczby pi, mamy prawie 75% szans, że natkniemy się tam na datę swojego urodzenia w formacie dzień – miesiąc – rok.
-
π nazywana jest również ludolfiną na cześć Ludolpha van Ceulena, który obliczył wartość liczby π do 35 miejsca po przecinku.