Aktualności
Pierwszy Dzień Wiosny!!!
Międzynarodowy Konkurs "Kangur Matematyczny".
17.03.2022 kolejny raz odbył się w naszej szkole Międzynarodowy Konkurs "Kangur Matematyczny". Wzięło w nim udział 36 uczniów z klas 2-8. Konkurs ma charakter jednorazowego testu. Zadania oraz termin są ustalane przez władze stowarzyszenia Kangourou Sans Frontie`res. Na rozwiązanie testu uczniowie mieli 75 minut.
Wspólna dla wszystkich krajów data konkursu oraz te same zestawy pytań dla poszczególnych poziomów podnoszą atrakcyjność konkursu. Wprawdzie wyniki Konkursu mogłyby być wykorzystane do opracowania międzynarodowych rankingów czy innych form rywalizacji pomiędzy krajami (jak ma to miejsce np. w przypadku Międzynarodowej Olimpiady Matematycznej), jednak nie byłoby to zgodne z główną ideą konkursu, którą jest sprowokowanie jak najliczniejszej manifestacji matematycznej o charakterze wspólnej, intelektualnej zabawy. Niestety na wyniki musimy zaczekać około dwóch miesięcy. Uczniowie byli bardzo zadowoleni z możliwości udziału w takim wydarzeniu.
14 marca to nieformalne święto liczby π
14.03.2022 w klasach 4-6 obchodzony był Międzynarodowy Dzień Liczby PI. Dzieci poznały ciekawostki związane z tą liczbą, robiły eksperyment, przedstawiały symbol według własnego pomysłu plastycznego, mogły pobawić się w internetowym escape roomie ( autor. p.Alina Stobińska)
https://view.genial.ly/60250038a0c76f0d98cea41d/game-breakout-matematyczny-escape-room-na-dzien-liczby-pi-2021
Dzień ten, łączy się również z datą urodzenia Alberta Einsteina, dlatego też jest obchodzony w wielu szkołach. Obchody tego dnia mają na celu popularyzację matematyki jako ważnej dziedziny nauki. Również w Polsce z roku na rok „Dzień liczby Pi” staje się coraz bardziej popularny.
Poniżej kilka ciekawostek dotyczących liczby PI – π
Symbol π został wprowadzony przez walijskiego matematyka Williama Jonesa w roku 1706, w monografii „Synopsis palmariorum mathesos”. Symbol ten jest pierwszą literą greckiego słowa περίμετρον – perimetron, co oznacza obwód. Rozpowszechniony został przez Leonharda Eulera. Liczba ta, znana jest również jako stała Archimedesa lub ludolfina – nazwana na cześć Ludolpha van Ceulena, który obliczył z dokładnością do 35 miejsc po przecinku przybliżone wartości liczby.
Liczba π z dokładnością do 204 miejsc po przecinku wynosi:
3,141592 653589 793238 462643 383279 502884 197169 399375 105820 974944 592307 816406 286208 998628 034825 342117 067982 148086 513282 306647 093844 609550 582231 725359 408128 481117 450284 102701 938521 105559 644622 948954 930381 964428.Liczba π miała już swoje zastosowanie w starożytności, kiedy podczas zajęć praktycznych, takich jak: rolnictwo, budownictwo, ludzie zauważyli, że stosunek obwodu koła do jego średnicy jest stałą wartością.
Istnieje wiele technik na zapamiętanie kolejnych cyfr liczby Pi. W wielu językach powstają wierszyki, zdania czy piosenki. W języku polskim mamy następujący wiersz:
„Kto w mózg i głowę natłoczyć by chciał cyfer moc,
Ażeby liczenie ludolfiny trudnej spamiętać móc,
To nam zastąpić musi słówka te litery suma,
Tak one trwalej się do pamięci wszystkie wsuną.”
Wiersz został skonstruowany w ten sposób, aby poszczególne słowa, oznaczały kolejne cyfry liczby Pi, a dokładnie” kto=3, w=1, mózg=4 itd.Informację zaczerpnięte z strony https://fajnepodroze.pl/liczba-pi-ciekawostki/
„Katarynka” Bolesława Prusa w naszej szkole
„Katarynka” Bolesława Prusa była prezentowana w naszej szkole w 2019 roku podczas Narodowego Czytania. Teraz przedstawiamy wersję tej znanej noweli według klasy 5a. Wszyscy bardzo starali się oddać nastrój XIX – wiecznej Warszawy. Zachęcamy do oglądania, bo, jak już z pewnością wiecie, lektury szkolne wcale nie muszą być nudne. Prawda?!?
Gra cieni, czyli „Świtezianka” według klasy 7a.
Nadszedł czas na klasykę literatury polskiej - balladę autorstwa naszego wieszcza narodowego, Adama Mickiewicza. Zapraszamy do obejrzenia gry cieni, czyli „Świtezianki” według klasy 7a. Pamiętajcie, lektury szkolne są ciekawe! Nieustannie zachęcamy do ich czytania.
Kiermasz palemek!
Wielkimi krokami zbliżają się Święta Wielkanocne i podobnie jak w roku poprzednim rusza kiermasz palemek. Wszystkie produkcji własnej!!!
9
Przecież to tylko głupi żart!
Dzisiaj zamieszczamy kolejne wydanie specjalne Biuletynu Informacyjnego promującego twórczość uczniów naszej szkoły. Zachęcamy do przeczytania tekstu Leny Faliszewskiej.
Rusza nabór!!!
Pomagamy!!!
Szykuje się niezła zabawa!!!
Spotkanie nr 4 "Mała książka - wielka zabawa"
W dniu dzisiejszym mieliśmy ogromną przyjemność po raz kolejny gościć w szkole grupę przedszkolaków. To już czwarte spotkanie z cyklu "Mała książka - wielka zabawa". Tym razem rozmawialiśmy o ekranizacji książek. Dzięki gościnności świetlicy, dzieci uczestniczyły w seansie bajkowym w ramach Kina Trójeczki. Wspólnie obejrzeliśmy sfilmowane bajki pt. Reksio, Koziołek Matołek i Bolek i Lolek. Oczywiście największą atrakcją był popcorn.
3
Zabawa "Wierszyki łamiące języki" zakończona!!!
Do udziału zgłosiło się 10 osób! Wszystkim poszło bardzo dobrze. Nie było przegranych!. Wszyscy dostali piękne dyplomy i słodkie niespodzianki.Dziękujemy pięknie p. Reni i p. Oli za pomoc
61
Nagrody za wiersz akrostych pt. SERCE przyznane!!!
W dniu dzisiejszym nagrodziliśmy laureatów konkursu na akrostych. Jury zdecydowało, że nagrodzeni zostaną:
1 miejsce Jan Jędrzejczyk,
2 miejsce Wanessa Miernik,
3 miejsce Kamil Stojek
Wszystkim uczniom, którzy przystąpili do konkursu bardzo dziękujemy, laureatom oczywiście serdecznie gratulujemy!!!
Dzień Języka Ojczystego
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego stał się okazją do podjęcia działań skupiających się na kształtowaniu u uczniów wrażliwości na piękno języka ojczystego i rozwijaniu sprawności komunikowania się. Uczniowie doskonalili mowę polską, bawiąc się językiem: łamigłówki, palindromy, rebusy, „skrętacze” języka, konkursy pod hasłem „Przysłowie prawdę ci powie” i „Mam to na końcu języka” to ćwiczenia zaproponowane im podczas zajęć. Wszyscy chętnie brali udział w grach językowych, podkreślających rangę polszczyzny w życiu każdego człowieka, w myśl słów Mikołaja Reja: „A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają.”
15
Zabawa "Wierszyki łamiące języki" zakończona!!!
Do udziału zgłosiło się 10 osób! Wszystkim poszło bardzo dobrze. Nie było przegranych!. Wszyscy dostali piękne dyplomy i słodkie niespodzianki.Dziękujemy pięknie p. Reni i p. Oli za pomoc
61
„Quo vadis” Henryka Sienkiewicza
Podczas zdalnego nauczania w klasie 7a została omówiona kolejna lektura. Zachęcamy do czytania „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza.
"Wierszyki łamiące języki"
Propozycja dla dzieci uczestniczących w szkolnych zajęciach logopedycznych. Proponujemy Wam zabawę... w "Wierszyki łamiące języki". Dzieci z klas 1 - 3, które uczestniczą w tych zajęciach (tylko chętne osoby, nie ma obowiązku przygotowania) mogą wybrać jeden z dwóch proponowanych przez nas wierszyków i zaprezentować go w poniedziałek o godz. 10.00 w Bibliotece Szkolnej ( z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego ). Dla wszystkich uczestników przygotowano Dyplomy oraz słodkie upominki. Zapraszamy do udziału, będzie świetna zabawa!!!
Propozycja nr 1:
Chrząszcz brzmi w trzcinie w Szczebrzeszynie,
W szczękach chrząszcza trzeszczy miąższ,
Czcza szczypawka czka w Szczecinie,
Chrząszcza szczudłem przechrzcił wąż,
Strząsa skrzydła z dżdżu,
A trzmiel w puszczy, tuż przy Pszczynie,
Straszny wszczyna szum...
Propozycja nr 2:
W gąszczu szczawiu we Wrzeszczuklaszczą kleszcze na deszczu,szepcze szczygieł w szczelinie,szczeka szczeniak w Szczuczynie,piszczy pszczoła pod Pszczyną,świszcze świerszcz pod leszczyną,a trzy pliszki i liszkataszczą płaszcze w Szypliszkach.
Walentynki w świetlicy
Nowa galeria Walentynki w świetlicy została dodana do albumu fotograficznego
16
Kino Trójeczki
Miło nam poinformować, że we wtorek 15.02.2022 r. uruchamiamy - szkolne kino dla dzieci uczęszczających na świetlicę szkolną.
Walentynki.
Walentynki stały się nieodłącznym elementem naszej rzeczywistości. Samorząd Uczniowski, jak co roku, zorganizował pocztę amora. Już od samego rana po szkole roznoszone były walentynkowe karteczki, liściki, lizaki, kwiaty. Wśród społeczności królował kolor czerwony. Dla uczniów naszej szkoły ten dzień stał się okazją do wspólnej zabawy i pokazania, jak dobrze i wesoło jest nam razem.
12
"W 80 dni dookoła świata"J. Verne'a wg 5a
Klasa 5a podczas zdalnego nauczania przygotowała reklamę kolejnej lektury. Tym razem zachęcamy do czytania powieści podróżniczo-przygodowej Juliusza Verne’a „W 80 dni dookoła świata”. Dziękujemy Uczniom i ich Rodzicom za pomoc w akcji. Pamiętajcie- warto czytać!
Archiwum Aktualności