• Szkoła z klasą

•

W roku szkolnym 2002/2003 Szkoła Podstawowa nr 3 przystąpiła do I edycji ogólnopolskiej akcji edukacyjnej zorganizowanej pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Aleksandra Kwaśniewskiego przez Gazetę Wyborczą i Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej. Partnerowała jej także Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności.

Chcieliśmy podnieść jakość pracy naszej szkoły, zintegrować rodziców, nauczycieli i uczniów do  wspólnych  działań. Poprzez udział w akcji pragnęliśmy wykształcić w uczniach umiejętności niezbędne we współczesnym świecie.

Kluczową decyzję stanowił wybór sześciu zadań do realizacji w ciągu roku szkolnego, którą  podjęliśmy po analizie ankiety „Jaka jest nasza szkoła?” przeprowadzonej  wśród uczniów, rodziców i nauczycieli. Jej wyniki wskazały na obszary dydaktyczno-wychowawcze, które wymagały  udoskonalenia. Oto wybrane przez nas zadania:

Ø      Jak wychować ludzi z pasją?

Ø      Czy na pewno oceniamy sprawiedliwie ?

Ø      Festiwal Nauki

Ø      Praca dla innych

Ø      Szacunek, zaufanie, życzliwość

Ø      Dostępny komputer i Internet

Praca nad realizacją zadań przebiegała planowo. Jej efekty można było obejrzeć podczas Festiwalu Nauki, który był jednocześnie pierwszym Świętem Polskiej Szkoły. Uczniowie zaprezentowali swoje osiągnięcia w wielu dziedzinach. Oto opinie przybyłych na uroczystość władz miasta:

Ówczesny Naczelnik Wydziału Oświaty i Zdrowia p. Michał Zakrzewski:

„Byłem pełen podziwu dla rodziców i ich zaangażowania w całe przedsięwzięcie m.in. za wspaniałe wypieki, z których dochód przeznaczono na rzecz szkoły. Występy uczniów były na wysokim poziomie. Sale zadziwiły mnie wystrojem i pomysłowością prezentacji. Wspaniała była izba  regionalna, w której panie z Koła Gospodyń Wiejskich zadawały zagadki i śpiewały piosenki. Wiele profesjonalnych instytucji zajmujących się upowszechnianiem kultury mogłoby się dużo nauczyć na tym Festiwalu Nauki”.

Wiceprezydent miasta Skarżyska –Kam. p. Bogusław Ciok:

„Duże wrażenie wywarło na  mnie przygotowanie ekspozycji w salach, na szczególne uznanie zasługują uczniowie i rodzice za wkład pracy włożony w stworzenie regionalnej chaty”.

Nasi nauczyciele jako jedyni w mieście uczestniczyli w warsztatach „ Szkoła szkole”, podczas których spotykali się z nauczycielami z województwa świętokrzyskiego celem wymiany doświadczeń zawodowych.

Efekty pracy zostały nagrodzone. 16 października 2003 roku  szkoła otrzymała certyfikat i tytuł „Szkoły z klasą”. Informacja  promująca naszą  placówkę ukazała się drukiem w „Przewodniku po Szkołach z Klasą” (dodatku do  Gazety  Wyborczej)

Dla nauczycieli akcja ta nie była jedynie zrywem hasłowym , ale solidnym działaniem zmierzającym do poprawy jakości pracy szkoły. Świadczy o tym fakt, iż przystąpiliśmy do kolejnego etapu , którym był program „ Akademia Szkoły z Klasą”.

W ramach „Akademii..” szkoła otrzymała grant za opracowanie projektu o tematyce regionalnej pt.: „ Świętokrzyskie bajanie”. Dzięki temu przedsięwzięciu grupa uczniów z nauczania zintegrowanego miała możliwość bliższego poznania swojej „małej ojczyzny”.

Lecz nawet najbezinteresowniejszy  człowiek  nad wieki,

iż zasługi jego cenią, wdzięcznością płacą…

Henryk Sienkiewicz