- AKTUALNOŚCI
- GALERIA PRZEDSZKOLA
- O PRZEDSZKOLU
- KADRA
- PRACOWNICY ADMINISTRACJI I OBSŁUGI
- NAUCZANIE ZDALNE 2021/2022
- DANE DO PRZELEWU
- ZAJĘCIA SPECJALISTYCZNE
- ROZKŁAD DNIA
- KĄCIK RODZICA
- Raport z ewaluacji zewnętrznej - grudzień 2017
- EWALUACJA-RAPORT
- WYDARZENIA 2013/2014
- WYDARZENIA 2014/2015
- WYDARZENIA 2015/2016
- WYDARZENIA 2016/2017
- WYDARZENIA 2017/2018
- WYDARZENIA 2018/2019
- WYDARZENIA 2019/2020
- WYDARZENIA 2020/2021
- WYDARZENIA 2021/2022
- WYDARZENIA 2022/2023
- Zdalne nauczanie - BIEDRONKI
- Zdalne nauczanie - ZAJĄCZKI
- Zdalne nauczanie - CHOCHLIKI
- Zdalne nauczanie - KRASNALKI
- Zdalne nauczanie - LOGOPEDIA
- Zdalne nauczanie - INTEGRACJA SENSORYCZNA
- Zdalne nauczanie - TERAPIA AUTYZMU
- Zdalne nauczanie - TRENING SŁUCHOWY
- Zdalne nauczanie - RYTMIKA
- Zdalne nauczanie - RELIGIA
- TĘCZOWE ŁAMIGŁOWKI MĄDREJ GŁÓWKI - kącik matematyczny
- KĄCIK LOGOPEDYCZNY
- 2020/2021 GALERIA PRAC - Biedronki
- 2020/2021 GALERIA PRAC - Zajączki
- 2020/2021 GALERIA PRAC -Chochliki
- 2020/2021 GALERIA PRAC - Krasnalki
- SPOTKANIA Z LEONEM - cykl warsztatów psychoedukacyjnych
- GALERIA PRAC - Krasnalki
- GALERIA PRAC - Biedronki
- GALERIA PRAC - Zajączki
- GALERIA PRAC - Chochliki
- KÓŁKA ROZWIJAJĄCE ZAINTERESOWANIA DZIECI
- PRZYJACIELE ZIPPIEGO - Program edukacyjny
WYDARZENIA 2017/2018
SPOTKANIE Z ZESPOŁEM STUDIUM INSTRUMENTÓW ETNICZNYCH
15 września dzieci z grupy "Chochliki" wzięły udział w spotkaniu z zespołem Studium Instrumentów Etnicznych. Zespół ten powstał w Skarżysku - Kamiennej w 2012 roku, a jego założycielem i liderem jest Piotr "Stiff" Stefański. S.I.E wykonuje muzykę określaną jako psychofolk przy użyciu instrumentów etnicznych z całego świata, ale znakiem rozpoznawczym zespoły są bębny afrykańskie. W tym dniu dzieci poznały również takie instrumenty jak cajon (czyt. kahon), gong oraz trombita.
Podczas tego spotkania pan Piotr uczył zebrane w sali dzieci okazywania emocji poprzez muzykę.
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
13 października obchodziliśmy Dzień Nauczyciela. Z tej okazji przedszkolaki udały się do szkoły na akademię. Na uroczystość przybyli nauczyciele emeryci, rodzice oraz wszyscy pracownicy szkoły i przedszkola. Akademię rozpoczęto od zaprzysiężenia władz szkolnych. Przyrzeczenie składali marszałkowie klas oraz Mały Prezydent. Następnie pani Dyrektor Małgorzata Wąsik wręczyła nagrody nauczycielom i pracownikom szkoły oraz przedszkola. Potem przyszedł czas na występy. "Cafe KEN" program artystyczny pod takim tytułem przygotowały p. Iwona Młodawska - Kasprzycka i p. Anna Sobota. Uczniowie zaprezentowali tańce (belgijkę, chocolate choco i makarenę), śpiew (na melodię znanych przebojów) oraz recytację. Widzowie zaś słuchali, klaskali i chwalili ich występy.
KONCERT MUZYCZNO - TANECZNY
W dniu 16 października przedszkolaki wzięły udział w koncercie muzyczno - tanecznym, w którym zaprezentowali się artyści z łódzkiego biura "Wirtuoz". Tym razem dzieci bawiły się w rytmach hiszpańskiego tańca flamenco. Podczas koncertu dzieci mogły nauczyć się podstawowych kroków tanecznych praz pomuzykować. Nie zabrakło również konkursu w stylu "Jaka to melodia?". Występy wprawiły wszystkich w radosny nastrój.
ŚWIĘTO PCZONEGO ZIEMNIAKA
20 października na przedszkolnym placu zabaw obyło się Święto Pieczonego Ziemniaka, które rozpoczęło się powitaniem przez dyrekcję wszystkich przedszkolaków oraz zaproszonych gości. Pierwszym punktem programu było przecięcie wstęgi na zjeżdżalni, którą zakupiła dla przedszkolaków ubiegłoroczna Rada Rodziców. Przedszkolaki gorącymi brawami podziękowały przedstawicielom darczyńców za wspaniały prezent.
Kolejnym punktem spotkania było przeniesienie dzieci do Krainy Ziemniaka. Wszyscy wysłuchaliśmy krótkiej opowieści
o historii ziemniaka. Przedszkolaki, uczniowie klasy pierwszej oraz rodzice otrzymali zadania do wykonania, z których wyśmienicie się wywiązali. Dlatego też na zakończenie wszyscy otrzymali nagrody w postaci słodkiej niespodzianki i znaczka "Słoneczko".Jednak największą atrakcją było ognisko i możliwość zjedzenia kiełbasek pieczonych na grillu oraz ziemniaków pieczonych w ognisku. Na zakończenie dyrekcja podziękowała uczestnikom i organizatorom za przybycie, organizację i wspólną zabawę.
Na koniec dzieci z ogromną radością testowały nową zjeżdżalnię.
Wszystkim nasze spotkanie przy ognisku się podobało i bardzo chcieliby, żeby taka uroczystość odbywała się co rok.
SPOTKANIE Z PANEM POLICJANTEM
W dniu 25.10.2017 r. nasze przedszkole odwiedził policjant Ruchu Drogowego z Komendy Powiatowej Policji w Skarżysku – Kamiennej, asp. Paweł Rycerski, który przeprowadził prelekcję na temat bezpieczeństwa.
Policjant rozmawiał z dziećmi o bezpiecznych zachowaniach na drogach, przypomniał jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię, jak zachować się, podczas spotkania z nieznajomym. Zwrócił uwagę na korzyści płynące z noszenia ubrań
i obuwia posiadającego elementy odblaskowe oraz uświadomił przedszkolaków
o konieczności jeżdżenia w fotelikach z zapiętymi pasami.Pan Paweł chętnie opowiadał o swojej bardzo odpowiedzialnej pracy. Przedszkolaki nie bały zadawać się pytań, a także dzieliły się swoimi doświadczeniami.
Oczywiście duże zainteresowanie wywołało umundurowanie oraz demonstracja sprzętu policyjnego. Na zakończenie dzieci miały okazję usiąść
za kierownicą radiowozu.W podziękowaniu za ciekawe spotkanie, przybliżenie i usystematyzowanie zasad bezpieczeństwa dotyczącego ruchu drogowego i bezpiecznych zachowań nasi podopieczni wręczyli panu Policjantowi pamiątkowy dyplom.
Dzięki takim spotkaniom, dzieci będą darzyły policję zaufaniem, a policjant będzie kojarzył się jako osoba, której nie należy się bać i do której zawsze i w każdej sytuacji można zwrócić się o pomoc.
WIZYTA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA
Wizyta Świętego Mikołaja w naszym przedszkolu to jeden z najbardziej wyczekiwanych dni w roku. Przedszkolaki przygotowały się do tego spotkania bardzo starannie. Gdy nadszedł wreszcie ten długo wyczekiwany dzień wszystkie dzieci już od samego rana z wielką niecierpliwością spoglądały na drzwi nasłuchując "Mikołajkowych" dzwoneczków. Na szczęście Mikołaj nie kazał na siebie długo czekać i wcześnie rano pojawił się w naszym przedszkolu. Przedszkolaki przywitały go piosenką oraz zaprezentowały się ogromną wiedzą na temat swojego gościa dzielnie odpowiadając na niełatwe pytania jego pomocników. Po wspólnym powitaniu dzieci z poszczególnych grup czekały na Św. Mikołaja w swoich salach. Każda z grup przygotowałą dla Mikołaja niespodziankę. Były to prace plastyczne oraz śpiewanie piosenek. Św. Mikołaj był bardzo wzruszony i nie ukrywał swojej radości. Następnie Mikołaj rozdał dzieciom prezenty, a żegnając się prosił dzieci by były grzeczne bo chciałby do nich wrócić za rok.
Po obiedzie dzieci z grupy "Zajączki" i "Biedronki" pojechały na spotkanie z Mikołajem pod Starostwo Powiatowe gdzie wzięły udział w bajecznym korowodzie. Z wielkim zaangażowaniem z janczarami i kołatkami dopingowały Św. Mikołaja. W nagrodę za żywiołowe uczestnictwo dzieci otrzymały bilety do bawialni "Kuleczkowo" gdzie udały się na drugi dzień.
Przejazd pod Starostwo został zasponsorowany przez MCK w Skarżysku - Kamiennej.
WIECZÓR KOLĘD – 20.12.2017 r.
Boże Narodzenie to wspaniały czas, który spędzamy w gronie rodzinnym. Przedszkolaki, rodzice, nauczyciele i pracownicy Przedszkola nr 12 to również jedna wielka rodzina. Dlatego co roku spotykamy się by pośpiewać razem kolędy i podzielić się opłatkiem.
W niepowtarzalny nastrój Świat Bożego Narodzenia wprowadziła wszystkich zebranych absolwentka przedszkola Dominika Bracka, która zaśpiewała kolędę „Wśród nocnej ciszy”. Następnie dzieci ze wszystkich grup zaprezentowały swoje umiejętności – recytowały wiersze, śpiewały współczesne kolędy, tańczyły. W sali zapanowała magiczna, świąteczna atmosfera.
Na koniec dzieci z kółka tanecznego przedstawiły gościom piękny taniec śnieżynek.Na zakończenie uroczystości Dyrektor Małgorzata Wąsik oraz Wicedyrektor Dorota Zep złożyły przybyłym dzieciom, ich rodzinom oraz pracownikom przedszkola świąteczne życzenia
DZIEŃ BABCI I DZIADKA
We wtorek 23 stycznia 2018 r. w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość, na której mieliśmy okazję gościć babcie, dziadków i rodziców naszych przedszkolaków. Na licznie przybyłych gości czekało mnóstwo niespodzianek. Na początku wszystkich zebranych powitała pani dyrektor ZPO nr3 Małgorzata Wąsik,a następnie na scenie zaprezentowały się dzieci w krótkich programach artystycznych były to wiersze, piosenki i tańce. Występy wnuków oraz wspólna zabawa dostarczyły babciom i dziadkom wielu radosnych wzruszeń. Zaproszenie na naszą uroczystość przyjął również niezwykle utalentowany Zespół Artystyczny "Perły z Lamusa" działający przy MCK w Skarżysku - Kamiennej, który prezentując swój repertuar zachęcił wszystkich zebranych gości do wspólnego śpiewania przebojów z lat młodości babci i dziadków. Nie obyło się także bez bisów. Przedstawicielki zespołu wykazały się również zdolnościami recytatorskimi dedykując wszystkim przybyłym gościom, oraz dzieciom piękne wiersze. Kolejnym punktem programu były życzenia od wnucząt i drobne własnoręcznie wykonane upominki dla kochanej babci i kochanego dziadka.
Scenariusz uroczystości opracowały nauczycielki: Elżbieta Parszewska i Anna Górzyńska, które również prowadziły całą imprezę.
BAL KARNAWAŁOWY
W piątek 9 lutego w SP3 odbył się bal karnawałowy, na który wybrały się wszystkie przedszkolaki. Był to dzień niecierpliwie wyczekiwany przez wszystkie dzieci. Tego dnia sala gimnastyczna zmieniła się w salę balową. Dzieci przebrane w kolorowe stroje wcieliły się m.in. w bohaterów znanych bajek i filmów. Wszyscy przy dźwiękach muzyki bawili się wyśmienicie. Zabawa urozmaicona była ciekawymi konkursami a chętni mogli skorzystać ze "słodkiego kącika".
Koncert Michała Kielaka
W dniu 9 marca w naszym przedszkolu odbył się koncert Michała Kielaka, który prezentował nam sój talent artystyczny grając na harmonijce ustnej.Podczas koncertu usłyszeliśmy muzykę z najbardziej znanych utworów rockowych, a także światowego bluesa. Podczas koncertu wszyscy świetnie się bawili.
ZAJĘCIA PRZEPROWADZONE METODĄ PROJEKTU
W tym roku szkolnym postanowiliśmy rozpocząć w przedszkolu realizację zajęć z wykorzystaniem metody projektów. Wybrany temat oscylował wokół tematyki Świąt Wielkanocnych, podczas których na polskich stołach króluje pod wieloma postaciami jajko. Pracy i zajęć było co nie miara, projekt trwał dwa tygodnie. Wiele się dowiedzieliśmy i sporo z dziećmi zbadaliśmy.
Praca zaczęła się od tworzenia z dziećmi siatki pojęciowej opartej na pytaniach, na które dzieci udzielały odpowiedzi. Jedno z nich brzmiało "Skąd się biorą jajka?". Początkowo dzieci stwierdziły, że tylko kury znoszą jajka, ale po obejrzeniu filmu edukacyjnego pt. "Jajko" rozpoczęła się dyskusja - pojawiły się głosy o dinozaurach, krokodylach itp. W końcu zostało ustalone, że jajka znoszą ryby, żaby, żółwie, dinozaury, jaszczurki, węże i niektóre owady. "Co jajko ma w środku" i jak to wszystko się nazywa? Czy wiecie, że po wielkości komory powietrznej można poznać czy jajko jest świeże? Wykonaliśmy wielki przekrój jajka i go podpisaliśmy.
Były też zabawy "kto dalej, kto mocniej?" czyli zabawy oddechowe z jajkiem w roli głownej, a także zabawa integracyjna "taniec kurczaków" ,przy której wszyscy świetnie się bawili. Odszyfrowaliśmy przysłowia związane z jajkami i już wiemy co znaczy powiedzenie "Jajko mądrzejsze od kury". Ale co było pierwsze jajko czy kura dalej nie wiemy, zdania są podzielone .
"Dlaczego niektórzy nie mogą jeść jajek?" i inne pytania o jajkach skierowaliśmy do pana Kucharza, który dokładnie nam to wszystko wyjaśnił. "Jak powstają dania z jajek?" szukając odpowiedzi na to pytanie zawędrowaliśmy do kuchni. Niezastąpiony pan Marcin pokazał nam jak smażyć, gotować, ubijać, oddzielać białka od żółtek. Omlet, jajecznica i sadzone to potrawy jakie przyrządził dla nas pan Marcin - mmmm pychotka .
My nie potrafimy? Stworzyliśmy stworki potworki z jajek, paste jajeczną, kanapeczki z jajkiem i babę Wielkanocną.
Nie mogło zabraknąć wielkanocnego koszyczka, pisanek i kurczaczków. O tym, że jajko jest symbolem Wielkanocy i nowego życia opowiedział nam Ksiądz Krzysztof. Podczas prezentacji, która dla nas przygotował dowiedzieliśmy się również w jaki sposób możemy ozdabiać jajka.
Powiatowy Festiwal Piosenki o Zdrowiu
12 kwietnia Skarżyskie przedszkolaki i uczniowie szkół po raz jedenasty radzili wszystkim, jak prowadzić zdrowy tryb życia, a przy okazji udowodnili, że są utalentowani wokalnie. Ich występy podziwiała publiczność złożona z wychowawców, rodziców i dziadków.
Zadaniem postawionym przed uczestnikami tegorocznej edycji festiwalu i ich opiekunami było przygotować utwór o tematyce zdrowotnej nawiązujący do hasła roku Światowej Organizacji Zdrowia – „Zdrowie dla wszystkich”.
Na scenie patio MCK wystąpiło jedenaście zespołów przedszkolnych i dwa szkolne. Wśród kompozycji był zarówno utwory w pełni autorskie, jak i przeróbki znanych hitów z nawiązującymi do tematyki zdrowotnej tekstami. Jak się można było spodziewać, najczęściej przerabiano „Miłość w Zakopanem” Sławomira.
Dzień otwarty w grupie "Chochliki"
Dnia 18.04.2018r w grupie „Chochliki” odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców. Na temat „Zwierzęta z wiejskiego podwórka”- rozpoznawaniei nazywanie zwierząt i ptaków domowych hodowanych przez człowieka dla jego potrzeb w oparciu o rozwiązywanie zagadek słownych i krzyżówki obrazkowo- literowej. Celem zajęć było zapoznanie dzieci z otoczeniem przyrodniczym w powiązaniu z nabywaniem określonych umiejętności praktycznych, kształcenie motywacji do samodzielnego czytania, stosowania cyfr oraz wyrabiania umiejętności współdziałaniew grupie. W trakcie zajęć przedszkolaki zaprezentowały swoje wiadomości i umiejętności podczas czytania i rozwiązywania zagadek, uzupełniania krzyżówki literami przyporządkowując odpowiednie cyfry i obrazki do diagramu. Wykazały się także wiadomościami na temat życia zwierząt oraz korzyści płynących z ich hodowli dla człowieka. Zabawy dydaktyczne przeplatane były zabawami muzyczno- ruchowymi prowadzonymi metodą aktywnego słuchania muzyki B.Strauss, w których również aktywny udział brali zaproszenia rodzice ( 11 osób). Estetyczne, kolorowe i dobrze dobrane środki dydaktyczne wpłynęły na atrakcyjność zajęć oraz aktywność przedszkolaków. Ze względu na specyfikę pracy w grupie zadania do wykonania dostosowano do możliwości percepcyjnych wychowanków.
W trakcie zajęć rodzice mogli śledzić postępy własnego dziecka w zakresie kompetencji fizycznych, umysłowych i społecznych. Atmosfera tego dnia była radosna, zarówno przedszkolaki jak i rodzice byli aktywni podczas zabaw ruchowych, integracyjnych i tanecznych. Na koniec wszyscy spisali się doskonale podczas zabawy” magiczne pudełko”, w którym znajdował się słodki poczęstunek za dobrze wykonane zadania.
Z informacji zwrotnej „ Uśmiechnięte słoneczko- smutna chmurka” uzyskano pozytywne odpowiedzi, że zajęcia się podobały zarówno dzieciom jak i rodzicom. Zajęcia otwarte były doskonałym uzupełnieniem informacji
o pracy nauczyciela. Rodzice mogli w bezpośredni i atrakcyjny sposób poznać wypełniane w przedszkolu zadania i stosowane metody pracy. Zauważony problem czy niepowodzenie dziecka przyczyniło się do refleksji rodzica. Był to impuls skłaniający do wyjaśnienia przyczyn i szukania środków zaradczych i wzbudzenia większego zainteresowania dzieckiem.Międzyprzedszkolny Turniej Układania Puzzli
25 kwietnia w Przedszkolu Publicznym nr 4 im. J. Brzechwy odbył się Międzyprzedszkolny Turniej Układania Puzzli. W konkursie wzięło udział 7 zaprzyjaźnionych przedszkoli z terenu miasta Skarżyska-Kamiennej.
Pomysł zorganizowania turnieju powstał w wyniku realizacji w placówce działań związanych z rozwijaniem kompetencji kluczowych u dzieci w wieku przedszkolnym. Celem spotkania była popularyzacja układania puzzli jako ciekawej formy spędzania czasu wolnego przez dzieci, rozwijanie spostrzegawczości, a przede wszystkim wiary we własne możliwości.
Mistrzami Układania Puzzli zostali:
I miejsce – Przedszkole nr 9 – Julia Janiec, Mateusz LechII miejsce – Przedszkole nr 6 – Marcel Niziołek, Bartłomiej Jaworski
III miejsce – Przedszkole nr 16 – Nicola Derlatka, Jakub Karnecki
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy.
Środowe spotkanie było również świetną okazją do integracji przedszkoli z terenu miasta.WIOSENNY RAJD EKOLOGICZNY
Dnia 27.04.2018r. wszystkie dzieci z Przedszkola Publicznego nr12 z Oddziałami Integracyjnymi brały udział w rajdzie ekologicznym, który odbył się w lesie w pobliżu zbiornika Rejów. Przepustką do wzięcia udziału w rajdzie było złożenie ślubowania ekologicznego. Następnie przedszkolacy wraz ze swoimi paniami dzielnie wyruszyli na spacer do lasu, podczas, którego poznawały różne gatunki drzew i krzewów. Kolejnym etapem rajdu były zadania, które uczestnicy musieli wykonać:
- Odrysowywanie kory drzewa,
- Mierzenie grubości pnia drzewa,
- Zabawa „Znajdź coś...” – uczestnicy podzieleni na zespoły ( grupy przedszkolne ) odnajdują, na każdym przystanku różne przedmioty według wskazówek nauczycieli:
-
- coś małego/wielkiego
- coś zielonego/ coś innego koloru,
- coś kłującego/coś nie kłującego,
- coś miękkiego/coś twardego.
-
Dzieci z wielkim przejęciem i zaangażowaniem przystępowały do wykonywania kolejnych zadań. Niezapomniany rajd zakończyła wizyta w Muzeum Orła Białego. Znajduje się tam najstarszy eksponat – liczący ponad 300 lat zabytek przyrody, dąb szypułkowy. Przedszkolaki miały możliwość obejrzenia i zmierzenia sznurkiem tego okazałego eksponatu. W tym wyjątkowym miejscu nastąpiło podsumowanie wycieczki oraz rozdanie wszystkim grupom dyplomów przyjaciela przyrody. Udział w rajdzie dostarczył wszystkim uczestnikom wielu pozytywnych wrażeń i radości. Uroczystość zorganizowały panie: Agnieszka Szewczyk oraz Magdalena Madej.
ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU PLASTYCZNEGO "MOJA KSIĄŻKA"
10. 05 2018 roku w naszym przedszkolu odbyło się uroczyste rozdanie nagród szóstej edycji konkursu plastycznego „Moja książka”.
Celem uczestnictwa dzieci w konkursowych zmaganiach było:
- Prezentacja dziecięcych emocji poprzez różne formy aktywności plastycznej;
- Uczestnik konkursu identyfikuje swoje emocje i okazuje więź emocjonalną z najbliższymi oraz rówieśnikami;
- Rozwijanie wrażliwości estetycznej;
- Kształtowanie wrażliwości odbioru utworów literackich;
- Rozbudzanie twórczej inwencji dziecka i kreatywności;
- Wzmacnianie wiary we własne możliwości;
- Zachęcanie do interesującego spędzania czasu w domu;
- Rozwijanie indywidualnych zdolności plastycznych;
- Budzenie zainteresowania różnymi technikami plastycznymi.
Aby wyznaczone cele osiągnąć wychowankom skarżyskich przedszkoli zaproponowaliśmy wykonanie pracy plastycznej „MOJA KSIĄŻKA”. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji był „JESTEM WESOŁYM PRZEDSZKOLAKIEM – EMOCJE PRZEDSZKOLAKA”. Dzieło miało byś wykonane dowolną techniką plastyczną. W odpowiedzi na nasz apel wpłynęło 8 bardzo ciekawych i barwnych prac ze skarżyskich przedszkoli. Wykonane wieloma, przeróżnymi technikami, przez połączenie rozmaitych materiałów.
Każda z dostarczonych prac to małe dzieło sztuki. Widać w nich serce i radość tworzenia. Tradycją się stało, że mali autorzy zaskakują organizatorów inwencją i kreatywnością. Dlatego dużo sobie obiecywaliśmy i po SZÓSTEJ edycji i… jak zwykle wpłynęły wyjątkowe prace. Rozstrzygnięcie konkursu – wyłonienie jednego zwycięzcy tradycyjnie przysporzyło jurorom kłopot. Wobec tego ostatecznie przyznano z wielką przyjemnością 8 równorzędnych nagród.
Fundatorem słodkich niespodzianek oraz książek „DOBRE WYCHOWANIE” od lat jest Pan Artur Kmiecik –właściciel Salonu „Piękne książki” w Warszawie oraz drugi rok Prezydent miasta Skarżyska- Kamiennej Pan Konrad Kronig. Za słodki poczęstunek dla nagrodzonych gorącymi brawami podziękowaliśmy pani Beacie Pająk.
Nagrody otrzymali również nauczyciele, bo to osoby które na co dzień inspirują dzieci i wspierają je w tworzeniu ciekawych projektów.
Pamiętajmy, że…
TAK NAPRAWDĘ SĄ TYLKO TRZY RZECZY W, KTÓRE MOŻEMY ZAOPATRZYĆ SWOJE DZIECKO:
- PIERWSZA TO MIŁOŚC,
- DRUGA-KORZENIE
-TRZECIA TO SKRZYDŁA.
NASZYM ZDANIEM CZYTAJĄC DZIECIOM I TWORZĄC WSPÓLNIE TAKIE DZIEŁA DAJEMY IM SKRZYDŁA J
Organizatorami konkursu były Beata Michnowska, Ewa Zbroja i Anna Hamanowicz
KONKURS ZDROWOTNY KLUBU WIEWIÓRKA PCK
W dniu 15 maja 2018 roku przedszkolaki z grupy „Chochliki” i „Zajączki” wzięły udział
w konkursie zdrowotnym Klubu Wiewiórka zorganizowanym przez Oddział Rejonowy PCK w Skarżysku – Kamiennej.Konkurs odbył się w Patio Miejskiego Centrum Kultury w Skarżysku – Kamiennej.
W konkursie udział wzięły dzieci z siedmiu skarżyskich przedszkoli, które prezentowały przygotowane scenki rodzajowe, tańczyły, śpiewały piosenki. Dzieci z naszego przedszkola przygotowały inscenizację pt.”Żeby zdrowe zęby mieć trzeba tylko chcieć”, oraz wykonały piosenkę pt. „Szczotka, pasta…”Wszystkie przedszkolaki wykazały się ogromną znajomością podstawowych zasad racjonalnego odżywiania się, rozpoznawania zdrowych i wartościowych produktów oraz dbania o higienę. A przy tym udowodnili, że występy przed publicznością to dla nich żaden kłopot. Każda grupa schodziła ze sceny nagrodzona gromkimi brawami, oraz otrzymała upominek za udział w konkursie.
Celem tego przedsięwzięcia było ukształtowanie wśród dzieci postaw i zachowań prozdrowotnych.
DZIEŃ MAMY I TATY
23 maja w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty. Specjalnie na tę okazję dzieci przygotowały dla swoich rodziców niespodzianki. Uroczystość rozpoczęła pani Dyrektor Małgorzata Wąsik witając wszystkich przybyłych gości oraz składającim najserdeczniejsze życzenia. Następnie odbyła się część artystyczna uroczystości podczas, której dzieci z każdej grupy zaprezentowały wiersze i piosenki. Rodzice z uwagą i podziwem wysłuchali swoich pociech, nagradzając ich występ ogromnymi brawami. Część artystyczną zakończyli goście specjalni
ze Szkoły Tanecznej RESPECT DANCE. Tancerze i tancerki zaprezentowali walca angielskiego, jive oraz cha cha. Wszyscy byli pod wrażeniem występującyh, których przygotował założyciel szkoły RESPECT DANCE pan Tomasz Kurczyński.
Po części artystycznej dzieci wręczyły swoim rodzicom własnoręcznie wykonane upominki i złożyli życzenia.XII FESTIWAL PIOSENKI INTEGRACYJNEJ
25 maja od godziny 10.00 na placu przed szkołą trwał XIII Międzywojewódzki Festiwal Piosenki Integracyjnej ,,Radosne Muzykowanie". W festiwalu udział wzięły dzieci z przedszkoli , przedszkoli integracyjnych, klas integracyjnych, ośrodków specjalnych z terenu województwa świętokrzyskiego i mazowieckiego. Do udziału w konkursie zgłosiło się 22 uczestników z 14 placówek. Jako gość specjalny wystąpił Dariusz Bernatek.
Ideą tego festiwalu jest wzajemne zrozumienie, uwzględnienie zdolności, możliwości, ale i słabości dzieci zdrowych jak i niepełnosprawnych, uświadomienie sobie ich praw przeżywania całego bogactwa uczuć pozytywnych: radości, szczęścia, miłości.
Festiwal nie jest tylko popularyzacją piosenki, ale przede wszystkim przesłaniem wzajemnej tolerancji, akceptacji. To impreza integrująca środowisko osób niepełnosprawnych ze zdrowymi rówieśnikami, spędzania razem czasu, prezentowania swoich możliwości i umiejętności. To propozycja działań kreatywnych i zdrowej rywalizacji mająca zapewnić zadowolenie i radość uczestników. Ludzie zdrowi często nie zdają sobie sprawy z uzdolnień i wrażliwości twórczej osób niepełnosprawnych, dlatego Festiwal daje możliwości pokazania ich talentów.
Festiwal inicjuje zainteresowanie środowiska problemami osób niepełnosprawnych, ukazuje możliwość działania wspierających i integrujących. Muzyka to płaszczyzna, która może łączyć, gdzie nie warto patrzeć na człowieka przez pryzmat jego niepełnosprawności, a jedynie talentu i chęci do pracy. Festiwal pokazuje, że miłość do muzyki jednoczy i pomaga przełamać wszelkie bariery.
Jury Festiwalu: Łukasz Żuchowski – Prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, Włodzimierz Sojka –Nauczyciel Państwowej Szkoły Muzycznej I-go stopnia im. Zygmunta Noskowskiego, Piotr Stefański - twórca zespołu Studium Instrumentów Etnicznych.
Zorganizowanie i przeprowadzenie konkursu było możliwe dzięki dobremu sercu, życzliwości i hojności sponsorów. Dyrekcja, grono pedagogiczne składają serdeczne podziękowania niezawodnym sponsorom, na których zawsze można liczyć.
Dzięki nim zaistniała możliwość ufundowania: wieży, zestawu głośników, drona, słuchawek, plecaków, pluszaków, wejściówek do „Kuleczkowa”, voucherów do kręgielni itp.
Dla wszystkich wykonawców zakupiono pamiątkowe statuetki oraz zorganizowano słodki poczęstunek.WYCIECZKA DO WĄCHOCKA
Dnia 30 maja 2018 przedszkolaki z Przedszkola Publicznego nr 12
z Oddziałami Integracyjnymi podróżowały pociągiem do Wąchocka. Nasza podróż zaczęła się od przejazdu nowoczesnym składem ze stacji Skarżysko-Zachodnie. Po dwudziestu minutach dojechaliśmy do stacji Wąchock.
Już na początku wycieczki- jeszcze przed wyjściem przedszkola dowiedzieliśmy się od Pani Ewy Zbroi jak bezpiecznie się zachowywać po drodze i w pociągu. Na Dworcu Skarżysko- Kamienna pociąg stał na peronie dłużej niż zwykle,
bo doczepiano do niego dodatkowe wagony-Biedronki siedziały w ostatnim wagonie wiec wszystko widziały. Długi pociąg ruszył i z ciekawością oglądaliśmy świat zza szyby pociągu- trzeba powiedzieć, ze dla większości było to nowe doświadczenie. Jak się jedzie samochodem to inaczej wszystko wygląda.
Po dojechaniu na stację w Wąchocku udaliśmy się spacerem na plac zabaw znajdujący się nad zalewem. Wspinaczkom i zabawom nie było końca. Tam miło spędziliśmy czas; przed udaniem się w powrotną podróż dzieci ugasiły pragnienie szczęśliwi i wróciliśmy do przedszkola. Dzieci od kierownika pociągu otrzymały upominki- „Książeczki podróżnika”. Po wycieczce, kiedy emocje jeszcze nie opadły dzieci uwieczniły na pracach plastycznych zapamiętane momenty z wycieczki- głównie podróż pociągiem. Organizatorem tej niezapomnianej wycieczki była Pani Ewa Zbroja.WYCIECZKA DO SZYDŁOWCA
Dnia 7 czerwca 2018r. wszystkie dzieci z naszego przedszkola wybrały się na wycieczkę autokarową do Szydłowca. Przedszkolaki swoją podróż rozpoczęły od zwiedzenia Muzeum Instrumentów Ludowych, które mieści się w renesansowym zamku. Przedszkolaki dowiedziały się z jakich regionów pochodzą dane instrumenty, jak powstały a na niektórych ciekawych eksponatach mogły zagrać oraz posłuchać jakie dźwięki wydają. Kolejnym punktem wycieczki były warsztaty muzyczno – taneczne oparte na muzyce tradycyjnej. Podczas zajęć dzieci miały kontakt z muzyką graną na żywo oraz miały możliwość nauczyć się gry na bębenku w rytmie oberka. Tradycyjne zabawy ruchowe takie jak „Szewczyk”, „Przepióreczka”, „Zajączek” oraz wiele innych były świetną okazją do ćwiczeń ruchowych integrujących grupę. Wychowankowie następnie wybrali się na ekscytujący spacer po Rynku szydłowieckim w towarzystwie przewodnika w stroju szlacheckim. Dzieci z wielkim zainteresowaniem zwiedziły Ratusz Miejski, wieżę ratuszową oraz szydłowieckie pręgierze. Podczas drogi powrotnej na każdej twarzy nie było widać zmęczenia a uśmiechy i przeżycia towarzyszyły przedszkolakom przez następne dni… Wycieczkę zorganizowały panie: Magdalena Madej oraz Joanna Borowiec.
TURNIEJ WIEDZY PRZYRODNICZO - EKOLOGICZNEJ
Dnia 14. 06. 2018r odbył się przedszkolny turniej wiedzy przyrodniczo- ekologicznej. Brały w nim udział wszystkie przedszkolaki i dlatego zadania do wykonania musiały być dostosowane do ich umiejętności i wiadomości.
Cel quizu- kształtowanie postaw proekologicznych oraz uświadomienie dzieciom niebezpieczeństw, jakie zagrażają przyrodzie ze strony człowieka
Konkurs przyrodniczy rozpoczął się rozwiązywaniem zagadek przyrodniczych, które były umieszczone w kolorowych balonach, chętni uczestnicy, aby je rozwiązać musieli przebić balon szpilką, ta czynność wywoływała dużo radości
i śmiechu wśród zgromadzonych uczestników.Następną potyczką była zabawa dydaktyczna” Zwierzęta i ich domy”- reprezentanci poszczególnych grup starali się w szybkim tempie odnaleźć domek dla wybranego zwierzątka. Wszyscy żywo i głośno dopingowali swoim kolegom.
Następną częścią imprezy było udzielanie poprawnych odpowiedzi na pytania quizu, za każdą dobrą odpowiedz drużyna dostawała odpowiednią ilość punktów, które zliczały opiekunowie grup. Dzieci były bardzo aktywne,
a po prawidłowych odpowiedziach, widać było, że wiedza na tematy przyrodniczo- ekologiczne jest im dobrze znana.Nie zabrakło również zabaw ilustrowanych ruchem, odtwarzanych z płyty CD, które były wprowadzane między poszczególnymi częściami turnieju były to
„ Start pszczółek”, „Wstań i usiądź”, „Hej zielona żabka”.
Ostatnim etapem quizu były ćwiczenia słuchowe, poszczególne grupy miały za zadanie wysłuchać odgłosów odtwarzanych z płyty CD i powiedzieć jak nazywa się zwierze, które wydaje określone dźwięki ( wilk, jeleń, sowa, pszczoła, kukułka, dzięcioł).Impreza zakończyła się przeliczaniem zdobytych punktów przez poszczególne grupy, nagrodzeniem zwycięzców oklaskami, uhonorowaniem ekologicznymi medalami oraz słodkimi upominkami.
Konkurs wiedzy przyrodniczej przygotowały oraz prowadziły nauczycielki Elżbieta Parszewska oraz Aneta Arendt.
WYCIECZKA DO NADLEŚNICTWA W SUCHEDNIOWIE
W letni dzień 18.06.2018r nasze przedszkolaki wybrały
się autokarem MKS na wycieczkę do Nadleśnictwa Suchedniów. Przedszkolaków przywitała p. leśnik Magdalena Miazga, zapoznała wszystkich uczestników z zasadami bezpiecznego zachowywania się w lesie i zaprosiła do swojego leśnego królestwa.W sposób fachowy, profesjonalny, a zarazem przystępny dzieciom opowiadała o faunie i florze środowiska leśnego, wspomagając
się poszczególnymi tablicami interaktywnymi, znajdującymi się na ścieżce edukacyjnej. Dzieci dobierały obrazki przedstawiające drzewa
i ich owoce oraz dzikie zwierzęta. Leśnymi ciekawostkami były bardzo zainteresowane, odpowiadały na pytania, a także je zadawały. Oglądały budki lęgowe i z uwagą słuchały opowieści o zwyczajach zwierząt. Pokazywała również, w jaki sposób prawidłowo należy zbierać grzyby. Leśna „Polana z Klasą” zachęcała wszystkich do zabaw i spacerów oraz siedzenia wokół ogniska i konsumowania pieczonych nad nim przepysznych kiełbasek.Pod koniec wizyty dzieci wręczyły p. Magdalenie podziękowanie i drobny upominek własnoręcznie wykonany. Wszystkie przedszkolaki uśmiechniętei pełne wrażeń wróciły do przedszkola. Wycieczka okazała się dla wszystkich pewnym zastrzykiem wiedzy, a także i relaksu. Została zorganizowana przez nauczycielki Anetę Arendt i Elżbietę Parszewską.
ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO
Dnia 20.06.2018. w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość z okazji zakończenia roku szkolnego, podczas której dzieci młodsze pożegnały swoich starszych kolegów z grupy ,,Chochliki’’, które od września rozpoczną naukę w pierwszej klasie. Na początku głos zabrała Pani Dyrektor ZPO nr3 Małgorzata Wąsik witając licznie zebranych rodziców naszych przedszkolaków.
Kolejnym punktem uroczystości były występy artystyczne dzieci z poszczególnych oddziałów, które zaprezentowały swoje umiejętności i zdolności recytatorskie, wokalno – muzyczne i taneczne.
Po części artystycznej odbyło się uroczyste rozdanie pamiątkowych dyplomów i książek dzieciom, które opuszczają już mury naszego przedszkola i wkrótce staną się uczniami. Piękne podziękowania otrzymali również rodzice, którzy w szczególny sposób udzielali się na rzecz naszej placówki.
Na zakończenie uroczystości Pani Dyrektor M.Wąsik i Z-ca Dyr. do spraw przedszkola Pani D.Zep podziękowały gościom za udział w naszej ostatniej w tym roku szkolnym uroczystości i życzyły wszystkim słonecznych wakacji.