Tegoroczny Dzień Dziecka w 4 a trwał wyjątkowo długo. 1 czerwca, uczniowie wraz z rodzicami bawili się w podchody, szukali zaginionego skarbu. Na zakończenie tego niewątpliwie udanego dnia wspólnie z 7 a ,,grillowali smaczne kiełbaski". 2 czerwca udali się do ,,Mandorii." Wspaniałej zabawie nie było końca.
Promocja książek p. Barbary Obary w Kawiarence Literackiej
W piątkowe popołudnie, 2 czerwca 2023 r., w MCK odbyła się promocja książek Pani Barbary Obary, emerytowanej nauczycielki bibliotekarki naszej szkoły. Fragmenty książek „Rejów albo raczej Raj-ów
w opowiadaniach” oraz „Hrabiowska filiżanka” czytali uczniowie klasy 3b: Nadia Wiącek, Gabriela Grzegorska, Oliwia Samiec, Nina Bożek i Antoni Koselnik i klasy 6a: Lena Lisowska, Julia Frączek i Wanessa Miernik. Dzieci do prezentacji przygotowały panie: Iwona Młodawska-Kasprzycka i Anna Sobota. Uczniowie obejrzeli galerię obrazów oraz wysłuchali wspomnień autorki dotyczących jej ukochanego Rejowa. O oprawę muzyczną Wydarzenia zadbała p. Małgorzata Skuza. Dziękujemy za zaproszenie!8
1 czerwca - Dzień Dziecka w klasie 3b
Ten szczególny dzień uczniowie klasy 3b spędzili na placu rekreacyjnym przy ul. Ponurego. Było ognisko, pieczenie kiełbasek, gry i zabawy sportowe oraz ćwiczenia sprawnościowe na minisiłowni. Fantastycznie spędzony czas jeszcze bardziej zintegrował dzieci. Wychowawczyni - p. Iwona Młodawska- Kasprzycka serdecznie dziękuje Rodzicom za pomoc w organizacji imprezy klasowej. Dzieci były zachwycone!
25
Dzień Dziecka w klasie 1a
Z okazji Dnia Dziecka uczniowie klasy 1a wzięli udział w wycieczce do Kompleksu ,,Świętokrzyska Polana" w Chrustach koło Zagnańska. Zwiedziliśmy tam wystawę ,,Fascynujący Świat Owadów". Pod opieką przewodnika odbyliśmy spacer po Oceanice. Następnie dzieci wesoło spędzały czas w ,,Krainie zabawy" skacząc na dmuchańcach. Po wysiłku fizycznym przyszedł czas na pyszne, pieczone na ognisku kiełbaski. Szkoda, że następny Dzień dziecka dopiero za rok.
65
UCZNIOWIE KLAS 3 - POWODZENIA!
Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty podsumowuje pierwszy etap edukacji. Jest źródłem wiedzy o tym, które umiejętności uczniowie już dobrze opanowali, a nad którymi trzeba jeszcze popracować. 29 maja 2023r. uczniowie klas trzecich przystąpili do pisania testu z zakresu edukacji polonistycznej. Składał się on z 14 różnorodnych zadań i obejmował trzy obszary: czytanie i rozumienie tekstu, pisanie oraz elementy wiedzy o języku. W kolejnych dniach, tj. 30 i 31 maja, trzecioklasiści zmierzą się z zadaniami z zakresu edukacji matematycznej i przyrodniczej. Życzymy połamania długopisów!
Dzień Sportu z drużyną Protor Dziki
24 maja przedszkolaki wybrały się na obchody Dnia Sportu do Szkoły Podstawowej nr 3. Dzień ten był wyjątkowy, ponieważ całe wydarzenie poprowadzili sportowcy – piłkarze ze Skarżyskiej Drużyny Protor Dziki. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się wiele o piłce nożnej a nasi goście zorganizowali i poprowadzili zawody sportowe. Na zakończenie nie zabrakło wspólnego wspólnej zabawy oraz tańca z gościem wyjątkowym – TaDzikiem. Przedszkolaki w podziękowaniu za spotkanie wyrecytowali specjalnie przygotowany wiersz, a sportowcy odwdzięczyli się głośnym okrzykiem.
100
Wycieczka do Grodu Pędzików
W dniu 19 maja 2023 roku nasze przedszkole wzięło udział w wycieczce do „Grodu Pędzików”.
Program wycieczki obejmował: zwiedzanie średniowiecznej wioski rycerskiej, prezentowanie zbroi rycerskiej, pokaz bicia monet, pokaz strzelania z armat, lekcję i konkurs strzelania z łuku, ognisko z kiełbaskami. Apetyty dopisywały wszystkim i przedszkolaki z ochotą pałaszowały przygotowany poczęstunek. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkową monetę wybijaną w miejscowej kuźni. Wszystkie dzieci wolny czas spędziły na miejscowym placu zabaw. Radościom nie było końca. Celem wycieczki było wprowadzenie dzieci w tematy związane z historią naszego kraju, wzbogacenie wiadomości przedszkolaków na temat dawnego życia ludzi zamieszkujących nasze tereny, rozbudzanie ciekawości poznawczej oraz zainteresowań, kształtowanie właściwych postaw i zachowań podczas pobytu w różnych miejscach użyteczności publicznej, upowszechnianie form aktywnego wypoczynku.90
Festiwal Piosenki Integracyjnej
18 maja w naszym przedszkolu po raz kolejny odbył się Festiwal Piosenki Integracyjnej. Wszystkie grupy przygotowały utwory. Po zaprezentowaniu swoich talentów zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Do tegorocznej edycji festiwalu zostali zaproszeni nasi absolwenci - klasa I ze Szkoły Podstawowej nr 3. W bardzo radosnej atmosferze czas upłynął bardzo szybko, a jury miało trudności z wyborem najlepszych artystów, dlatego wszyscy występujący zostali nagrodzeni upominkami. Tegoroczną edycję Festiwalu Piosenki Integracyjnej przygotowały panie: D. Zep, A. Szewczyk i M. Madej.
68
Wycieczka do Szkoły Muzycznej
W dniu 11 maja najstarsze dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w niezwykłym koncercie w Państwowej Szkole Muzycznej w Skarżysku - Kamiennej . Wychowankowie mieli okazję posłuchać brzmienia różnych instrumentów muzycznych, na których grali uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej.
Spotkanie miało na celu zainteresowanie najmłodszych muzyką. Nasi wychowankowi byli zachwyceni występami uczniów z PSM i zadeklarowali chęć zapisu do szkoły muzycznej.6
WYCIECZKA EDUKACYJNA DO KOPALNI GUIDO W ZABRZU
18 maja 2023 r. klasy 3b oraz 5a wraz z wychowawczyniami p. Iwoną Młodawską- Kasprzycką i p. Dorotą Sikorą przeżyły niezwykłą przygodę, łączącą prawdziwe doświadczenie z zabawą i nauką, 320 m pod ziemią w Zabytkowej Kopalni Węgla Guido w Zabrzu. Wycieczka została zorganizowana przy wsparciu finansowym świetlicy przykościelnej "Józef", z którą nasza szkoła współpracuje od wielu lat. Uczestnikami byli głównie podopieczni świetlicy z klas 1 -8. Nad całością czuwała p. Katarzyna Lesiak. Pod ziemią znaleźliśmy się dzięki autentycznej szoli, takiej samej, jakiej używają górnicy na czynnych kopalniach. Szolą górniczą zjechaliśmy 320m w dół i wyruszyliśmy w swoją podziemną wędrówkę. Opowieści naszych przewodników przeniosły nas na chwilę do początku XX wieku. Poznaliśmy zagrożenia czyhające na górników pracujących pod ziemią, a dzięki multimedialnym efektom niemal „poczuliśmy” je na własnej skórze. Choć kopalnia Guido od lat nie wydobywa węgla, to nie brakuje go na trasie turystycznej. Część trasy na poziomie 320 m pokonaliśmy elektryczną kolejką podwieszaną. Jest to jedyna tego typu kolejka górnicza na świecie udostępniona dla turystów. Zawiozła nas w rejon pracy dwóch kombajnów górniczych: chodnikowego i ścianowego. Tam z bliska zobaczyliśmy, jak pracują te potężne maszyny do urabiania skał i węgla. Zwiedzanie Kopalni Guido zakończyliśmy w budynku nadszybia, gdzie w sklepiku czekały górnicze, śląskie pamiątki. Była to wspaniała i niezapomniana przygoda. Kolejnym punktem programu była wizyta w Parku Trampolin, w którym po części edukacyjnej wycieczki mogliśmy wykazać się sportowymi umiejętnościami. Dzień pełen wrażeń zakończyliśmy posiłkiem w Mc Donald's.
36
Wyróżnienia w Konkursie Piosenki Polskiej
Ogromne gratulacje dla Aleksandra Milcarza, Oliwiera Domagały i Bartka Dygasa, którzy zdobyli tytuł Laureata i dostali Wyróżnienia w Internetowym Konkursie Piosenki Polskiej "Zaśpiewane Wiosną".
Aleksander Milcarz
Oliwier Domagała
Bartek Dygas
Chłopców do konkursu przygotowywały: p. Małgosia i p. Asia
NIEZAPOMNIANA NOC W KLASIE 3 b
Szkoła nie musi kojarzyć się tylko z nauką i wytężoną pracą. Warto spojrzeć na nią z innej perspektywy. Taką okazję mieli uczniowie kl.3 b, którzy pod opieką wych. klasy p. Iwony Młodawskiej- Kasprzyckiej oraz nauczycielek: p. Anny Soboty i p. Jolanty Chrzęszczyk doświadczyli spojrzenia na placówkę z mniej oficjalnej strony. Uczniowie odpowiednio przygotowani - wyposażeni w koce, poduszki, piżamy, śpiwory, przytulanki, zapasy żywności itp. oraz oczywiście w niewyczerpane zapasy energii i pozytywnego nastawienia wzięli udział w Niezapomnianej Nocy Klasowej w dn. 26.05/27.05 2023r. mającej na celu podsumowanie 3- letnich działań wychowawczych, jak również kontynuację integracji klasy. Początek spotkania rozpoczął się pokazem tanecznym i recytatorskim z okazji Dnia Mamy. Dzieci wręczyły swoim kochanym Mamom własnoręcznie wykonane prezenty oraz świadectwa z czerwonym paskiem. Następnie złożyły przyrzeczenie, w którym zobowiązały się nie narzekać, nie płakać, nie marudzić, przestrzegać regulaminu podczas wspólnej nocy. " Pokażmy, że jesteśmy wyjątkowi" - to motto nocnego spotkania. W programie imprezy znalazły się : gry i zabawy na świeżym powietrzu, pokaz mody, sportowe zmagania, nocny spacer z latarkami po szkole, teatr cieni oraz wspomnienia - jak to było przed trzema laty i jak jest obecnie. Po wspólnej zabawie, kolacji i wieczornej toalecie, obejrzeniu filmu, przy słuchaniu dźwięków muzyki relaksacyjnej oraz projekcji rozgwieżdżonego nieba nadszedł upragniony sen. Na zakończenie każdy uczestnik spotkania otrzymał dyplom za wytrwałość i odwagę. To była niezapomniana noc!
36
"Wszystkie dzieci nasze są" - Konkurs Recytatorski
Serdecznie zapraszamy do udziału w I Konkursie Recytatorskim Poezji Dziecięcej pt. "Wszystkie dzieci nasze są", który odbędzie się 7 czerwca 2023 r. o godz. 10:00 w kawiarni Miejskiego Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej.
Celem konkursu jest popularyzacja twórczości dla dzieci, poszukiwanie literackich wzorców i wartości istotnych w życiu dziecka, kształtowanie kultury żywego słowa, doskonalenie warsztatowych umiejętności recytatorskich, kształtowanie umiejętności właściwej rywalizacji.
Organizatorzy konkursu:
Urząd Miasta Skarżysko-Kamienna, Wydział Edukacji, Kultury, Sportu i Promocji,
Zespół Placówek Oświatowych nr 3, Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Henryka Sienkiewicza w Skarżysku-Kamiennej,
Miejskie Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej.
Kontakt w sprawie konkursu p. Małgosia Skuza.
Konkurs odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta Skarżyska-Kamiennej Konrada Kröniga
Dzieje się!
Kawiarenka Literacka już w piątek 2 czerwca 2023 r. w MCK
Serdecznie zapraszamy na spotkanie z niezwykłą osobą – Panią Barbarą Obarą, byłą nauczycielką – bibliotekarką z SP3 oraz członkinią Grupy Literackiej „Wiklina", malarką i pisarką z optymistycznym podejściem do świata i ludzi.
„Orzeł Edukacji Wczesnoszkolnej” - wyniki
Z radością informujemy, że znane są już wyniki Ogólnopolskiego Konkursu „Orzeł Edukacji Wczesnoszkolnej”. Uczestnicy tegorocznej edycji wykazali się dużą wiedzą, uzyskując bardzo wysokie wyniki. Z tego powodu pragniemy złożyć gratulacje wszystkim uczniom, którzy postanowili wziąć udział w konkursie, wykazując szczególne zaangażowanie w naukę i ambicję.
Zgodnie z regulaminem konkursu przyznano następujące tytuły oraz dyplomy:
- za miejsca od I do III - tytuł i dyplom laureata ogólnopolskiego konkursu oraz nagrodę,
- za miejsca od IV do XX - tytuł i dyplom laureata ogólnopolskiego konkursu,
- pozostałym uczestnikom bez względu na uzyskany wynik przyznany został imienny dyplom uznania.
Mamy zaszczyt poinformować, że wśród laureatów znaleźli się uczniowie z naszej szkoły. Gratulujemy!
Dyplomy dla uczestników, podziękowania dla Szkolnych Koordynatorów oraz certyfikaty dla szkół otrzymamy pocztą.
„Poznaj Polskę”
24.05.2023 uczniowie klasy 3a i 3b wzięli udział w wycieczce edukacyjnej do Warszawy z programu rządowego „Poznaj Polskę”. Zwiedziliśmy Centrum Nauki Kopernik. Pod opieką przewodnika odbyliśmy spacer po Starówce i Placu Zamkowym. Dzieci obserwowały zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza.
67
„Lata dwudzieste, lata trzydzieste... Kiedyś dla wzruszeń będą pretekstem…”
XX-lecie międzywojenne w Skarżysku
W ramach obchodów stulecia Skarżyska- Kamiennej Szkoła Podstawowa nr 3 przy wsparciu Muzeum im. Orła Białego przygotowała rekonstrukcję w klimacie lat 20. ubiegłego wieku. Uczniowie, którzy należą do koła turystyczno-historycznego „Nemezis”, prowadzonego przez panią Annę Sobotę, wcielili się w postaci z lat 20. i 30. Sesja zdjęciowa odbyła się w szkole oraz w muzeum, w sali, oddającej klimat tamtych lat. Taka "żywa lekcja historii" z pewnością na długo pozostanie w pamięci. Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli i udostępnili rekwizyty oraz stroje. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
Więcej pięknych zdjęć znajdziecie TUTAJ
30
MegaMisja spotkanie 8.01
Dzieci dzisiaj miały okazję wspólnie zdefiniować słowo „komunikat”, wcielić się w role nadawców i odbiorców, odkryć, w których mediach nadawane są komunikaty, do których możemy wracać wielokrotnie, a w których – jeśli nie nagramy prezentowanych treści – zobaczymy, usłyszymy lub przeczytamy dany komunikat tylko raz. Na zakończenie zajęć wystąpiły w scenkach rodzajowych z "telefonem" w roli głównej.
Wiosenne sałatki
Uczniowie z klasy 1a doskonale wiedzą, jak ważne dla ich zdrowia są owoce. Nie tylko dlatego, że są smaczne, ale przede wszystkim – zawierają mnóstwo witamin, które chronią i wzmacniają ich organizmy. Podczas lekcji uczniowie własnoręcznie przygotowali pyszną, witaminową sałatkę. Na ławkach pojawiły się: jabłka, gruszki, banany, śliwki, nektarynki, pomarańcze, mandarynki, winogrona, maliny oraz borówki amerykańskie. Wszyscy ochoczo zabrali się do pracy. Dzieci samodzielnie kroiły i przyrządzały sałatkę przestrzegając zasad higieny i bezpieczeństwa podczas posługiwania się nożami. Sałatki wyszły wspaniale! Wszyscy z apetytem zjedli przygotowane przez siebie sałatki.
28
Realizacja programu profilaktycznego „Spójrz Inaczej”
W klasach 1 a, 2 a oraz 3 b realizowany jest program profilaktyczny „Spójrz Inaczej”. Program ten w swoich założeniach ma zapobiegać powstawaniu negatywnych zachowań u dzieci. Uczy je rozumienia siebie i innych, rozpoznawania i zaspokajania własnych potrzeb, wyrażania emocji w konstruktywny sposób, lepszego radzenia sobie z problemami, rozwija umiejętności dobrego współżycia z innymi i znajdowania w sobie oparcia w trudnych sytuacjach. Autorami programu są Andrzej Kołodziejczyk, Ewa Czemierowska i Tomasz Kołodziejczyk. Scenariusze zajęć zostały opracowane w oparciu o dwa amerykańskie programy, zaadaptowane i sprawdzone w polskich warunkach przez zespół psychologów, socjologów i pedagogów, dając bardzo dobre efekty wychowawcze i profilaktyczne. Program „Spójrz Inaczej” został pozytywnie zaopiniowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Polskie Towarzystwo Psychologiczne, od wielu lat jest wprowadzany w szkołach podstawowych i świetlicach socjoterapeutycznych w Polsce. W naszej szkole program realizowany jest przez nauczycieli, którzy posiadają kwalifikacje do prowadzenia tych zajęć, p. Marzannę Miernik, p. Barbarę Gawron oraz p. Iwonę Młodawską- Kasprzycką. Treści Programu „Spójrz Inaczej” są realizowane metodami i technikami odpowiednimi do wieku uczniów. Uwzględniają one cele rozwojowe właściwe dla etapu nauczania i wychowania w edukacji wczesnoszkolnej.
33
Archiwum Aktualności